b_640_480_16777215_00_images_vesti_2016_11_PHOTO_20161126_185057.jpg

Еурофарм Работник - Прилеп 35-32 (19-17)

Битолски Еурофарм Работник влезе во победнички ритам и вторпат оваа сезона го совлада соседот Прилеп, овој пат со 35-32 (19-17). Мечот од 12. коло изобилуваше со голови и им овозможи на фармацевтите да ги запоседнат врвот на табелата во друштво на Охрид.

Момците на Иван Марковски и Александар Зарков на полувреме имаа 19-17, но играа многу подобро во нападот, отколку во одбраната. На стартот на вториот дел прилепчани кои играа без пикерот Ѓорѓиоски стигнаа до 21-21, но немаа сили за комплетен пресврт.

Домашниот тим повторно ја врати стандардната преднст и ја одржуваше до самиот крај за конечни 35:32. Одлична игра прикажаа левото крило Барош со 11 и пикерот Адли со 10 голови, додека во гостинскиот тим се истакна Петкоски и Орјоникидзе си по 7 голови, а Тренчевски и Бозароски дадоа по 6 голови.

Охрид загуби во Велес со 3-28 и им овозможи на екипата на Еурофарм Работник да ја стигне на врвот на табелата.

sponzori 2023 2024

За нас

На ден 29.11.2019 во општина Битола беше потпишан договорот ,,ПЛАТФОРМА ЗА РАКОМЕТНА БИТОЛА’’, со што и официјално Битола го доби клубот РК Еурофарм Пелистер.

Договорот го потпишаа претставници на двата клуба и градоначалничката на Битола, Наташа Петровска во просториите на Општина Битола.

Еурофарм Пелистер ќе биде водечкиот клуб со високи европски амбиции, а Еурофарм Пелистер 2 клуб исполнет со млади ракометари и таленти од Битола и цела Македонија.

Прочитај повеќе

Контакт

Адреса: Ул.Добривое Радосављевиќ бр.3
Битола 7000, Република Македонија

E-mail: info@rkeurofarmpelister.mk

icons8 facebook old 48 icons8 instagram 48 iconfinder youtube 834723