b_640_480_16777215_00_images_vesti_2016_11_eurofarm_vo_ohrid.jpg

Охрид - Еурофарм Работник 20-21 (11-13)

Ракометарите на Еурофарм Работник во гости го совладаа тимот на Охрид со 20-21 (11-13). што е втора победа на битолскиот суперлигаш над охриѓани оваа сезона. Мечот почна многу израмнето, но од 6. минута битолчани го презедоа водството и иако не се одлепија поосетливо докрајот на мечот водеа.

Адамовиќ и Кобетиќ погодуваа, но гостите преку Барош од седмерци и Чурлевски чуваа 2-3 разлика. Интервенциите на Трајковски го чуваа домашниот тим кој до одморот се врати до 11-11, но Мароканецот Ашраф Адли погоди за 11-13.

На почетокот од вториот дел крилото Блажевски израмни на 15-15, но брзо следеа два ефектни гола на Барош и Чутура за 15-17. На сцена стапи Чаневски со серија на одбрани и дури во финишот Мајнов и Златко Мојсовски го направија клучниот подвиг на гостите за 18-21. Брзо Кежиќ даде два гола и Трајковски му го одбрани ударот на Мојсовски и Охрид во последниот напад имаше шанса за израмнување, но Чаневски го одбрани и последниотудар за финални 20-21.

Барош со 8 гола, Чутура со 5 гола и Чаневски, кој мечот го заврши со 12 интервенции беа најефикасни во натпреварот. Кај поразениот Охрид, Кежиќ даде 5 гола, а Трајковски имаше 16 интервенции и еден постигнат гол.

sponzori 2023 2024

За нас

На ден 29.11.2019 во општина Битола беше потпишан договорот ,,ПЛАТФОРМА ЗА РАКОМЕТНА БИТОЛА’’, со што и официјално Битола го доби клубот РК Еурофарм Пелистер.

Договорот го потпишаа претставници на двата клуба и градоначалничката на Битола, Наташа Петровска во просториите на Општина Битола.

Еурофарм Пелистер ќе биде водечкиот клуб со високи европски амбиции, а Еурофарм Пелистер 2 клуб исполнет со млади ракометари и таленти од Битола и цела Македонија.

Прочитај повеќе

Контакт

Адреса: Ул.Добривое Радосављевиќ бр.3
Битола 7000, Република Македонија

E-mail: info@rkeurofarmpelister.mk

icons8 facebook old 48 icons8 instagram 48 iconfinder youtube 834723