b_640_480_16777215_00_images_vesti_2016_11_iveee.jpg

Во целосно израмнето дерби Еурофарм Работник загуби од Пелистер со 20:21 од Пелистер. Спортски стручниот штаб на домашната екипа го призна поразот и им честита на гостите.

„Ракометарите на Пелистер ја заслужија победата и сакам да им честитам на истата. Загубивме добиен натпревар, исклучиво на наши грешки и наивни моменти. Ние ја преземаме одговорност и по анализата ќе видиме каде го загубивме натпревар. Добро и убаво е да се добие градското дерби, но ете Пелистер покажа повеќе во овие два натпревари, а ние одиме по нашата цел, место во плеј-офот. Имаме млада екипа, Чутура првпат игра во Битола, младиот голман Јовановски одлично бранеше, но затаивме во финишот. В сабота во Охрид ќе се обидеме да се поправиме“, изјави Иван Марковски.

В сабота Еурофарм Работник му гостува на Охрид, кого го совлада во драматичен финиш во Битола.

sponzori 2023 2024

За нас

На ден 29.11.2019 во општина Битола беше потпишан договорот ,,ПЛАТФОРМА ЗА РАКОМЕТНА БИТОЛА’’, со што и официјално Битола го доби клубот РК Еурофарм Пелистер.

Договорот го потпишаа претставници на двата клуба и градоначалничката на Битола, Наташа Петровска во просториите на Општина Битола.

Еурофарм Пелистер ќе биде водечкиот клуб со високи европски амбиции, а Еурофарм Пелистер 2 клуб исполнет со млади ракометари и таленти од Битола и цела Македонија.

Прочитај повеќе

Контакт

Адреса: Ул.Добривое Радосављевиќ бр.3
Битола 7000, Република Македонија

E-mail: info@rkeurofarmpelister.mk

icons8 facebook old 48 icons8 instagram 48 iconfinder youtube 834723