b_640_480_16777215_00_images_vesti_2016_09_porto.jpg

Еурофарм Работник - Охрид 18-17 (8-10)

Пред 2.000 гледачи во спортската сала „Младост“, новиот суперлигаш Еурофарм Работник го совлада Охрид со 18-17 (8-10) во многу драматичен меч, исполнет со технички грешки, тензија и лоша игра. На крајот со пресврт и со серија од 6-2 во последните 10 минути екипата на Зарков и Марковски стигна до победата.

Трајковски беше одличен на голот, а Кобетиќ најголема опасност по битолчани и брзо охриѓани поведоа со +3. Младеновски и Андоноски погодуваа во континуитет за 8-10 на полувреме.

И вториот дел започна во ист стил и со голот на кружниот напаѓач Јанев во 45. минута, гостите дојдоа до највисоки 12-16. Сепак најнапред Барос, па и Талевски погодија за 15-16 и драма во финишот. Златко Мојсовски донесе прво водство од 18-17 и охриѓани го имаа последниот напад. Сепак ударот на Кежиќ со звукот на сирената заврши над голот и домаќините се радуваа.

Најефикасни во екипата на Еурофарм Работник беа Барош со 5 и Чурлевски со 4 гола, а кај Охрид се истакнаа голманот Трајковски и Кобетиќ со 4 гола.

 

 

ФОТО: www.gol.mk

sponzori 22 23

За нас

На ден 29.11.2019 во општина Битола беше потпишан договорот ,,ПЛАТФОРМА ЗА РАКОМЕТНА БИТОЛА’’, со што и официјално Битола го доби клубот РК Еурофарм Пелистер.

Договорот го потпишаа претставници на двата клуба и градоначалничката на Битола, Наташа Петровска во просториите на Општина Битола.

Еурофарм Пелистер ќе биде водечкиот клуб со високи европски амбиции, а Еурофарм Пелистер 2 клуб исполнет со млади ракометари и таленти од Битола и цела Македонија.

Прочитај повеќе

Контакт

Адреса: Ул.Добривое Радосављевиќ бр.3
Битола 7000, Република Македонија

Телефон: +38971231461

E-mail: dimitar.mitrevski@eurofarm.com.mk

icons8 facebook old 48 icons8 instagram 48 iconfinder youtube 834723