b_640_480_16777215_00_images_vesti_2016_08_rabotnik_struga.jpg

Битолски Еурофарм Работник доби покана да учествува на 44. издание на струшкиот ракометен турнир.

Клубот од ОАЕ, Ал Шабаб го откажа своето учество, па организаторот го повика новиот суперлигаш, екипата на Еурофарм Работник. Битолчани се дел од групата со Металург и Стеауа од Романија.

„Оваа покана и учеството за нас значи многу со оглед на тоа што ние како млад клуб веднаш добиваме можност да играме на овој престижен тим и да се соочиме со екипи кои се натпреваруаат во европските купови. Верувам дека добро ќе се преставиме и дека овие тестови ќе бидам многу корисни за нашата екипа“, истакна тренерот на Еурофарм Работник, Иван Марковски.

Во втората група се Алингсас (Шведска), Шартр (Франција) и Африкан клуб (Тунис).

sponzori 2023 2024

За нас

На ден 29.11.2019 во општина Битола беше потпишан договорот ,,ПЛАТФОРМА ЗА РАКОМЕТНА БИТОЛА’’, со што и официјално Битола го доби клубот РК Еурофарм Пелистер.

Договорот го потпишаа претставници на двата клуба и градоначалничката на Битола, Наташа Петровска во просториите на Општина Битола.

Еурофарм Пелистер ќе биде водечкиот клуб со високи европски амбиции, а Еурофарм Пелистер 2 клуб исполнет со млади ракометари и таленти од Битола и цела Македонија.

Прочитај повеќе

Контакт

Адреса: Ул.Добривое Радосављевиќ бр.3
Битола 7000, Република Македонија

E-mail: info@rkeurofarmpelister.mk

icons8 facebook old 48 icons8 instagram 48 iconfinder youtube 834723