b_640_480_16777215_00_images_vesti_2023_11_399633955_823754386419471_1164726499378006136_n.jpg

Убедлива победа на шампионот на Македонија, Еурофарм Пелистер во СЦ „Јане Сандански“ во дуелот против Голден Арт. Тимот на Бранислав Ангеловски славеше со 39-16, во доминантно издание во текот на сите шеесет минути. Малкуте голови на гостите се благодарение на блескавите одбрани на Марко Кизиќ, кој во првиот дел имаше 13 одбрани, а вкупно 25 на крајот од мечот.

Најдобар стрелец кај Еурофарм Пелистер беше Петар Атанасијевиќ со осум гола, пред Емилијан Ѓорговски со седум гола, додека Павле Петровиќ погоди пет пати. Кај Голден Арт, Дејан Гошевски даде седум гола.

Ракомет
Суперлига 2023/24
Група Б
Десетто коло

Еурофарм Пелистер – Голден Арт 39-16 (21-7)

Мала сала при СЦ „Јане Сандански“ - Скопје
Гледачи: 200
Судии: Виктор Начевски и Даниело Божиновски

Еурофарм Пелистер:
Лесјак, Кизиќ, Цехте 2, Борзаш 1, Танкоски, Костески 5, Нилсен 3, Петровиќ 5, Пет. Атанасијевиќ 8, Васиљев 4, Ѓорговски 7, Пешевски, Пав. Атанасијевиќ 1, Стевановиќ 3
Седмерци: 5/5
Исклучувања: 4 минути

Голден Арт:
Даскаловски, Бардакоски, Трајковски, Ончев 1, Глигоров, Даев. Стаменковиќ, Шилегов 2, Јанковски, Гошевски 7, Наумоски, Миланов, Божиновски, Милошевски 5, Дрпљанин 1, Гајиќ
Седмерци: 3/2
Исклучувања: 2 минути

Следната недела Еурофарм Пелистер се враќа на европските обврски и гостува во Унгарија кај ПИК Сегед.

sponzori 2023 2024

За нас

На ден 29.11.2019 во општина Битола беше потпишан договорот ,,ПЛАТФОРМА ЗА РАКОМЕТНА БИТОЛА’’, со што и официјално Битола го доби клубот РК Еурофарм Пелистер.

Договорот го потпишаа претставници на двата клуба и градоначалничката на Битола, Наташа Петровска во просториите на Општина Битола.

Еурофарм Пелистер ќе биде водечкиот клуб со високи европски амбиции, а Еурофарм Пелистер 2 клуб исполнет со млади ракометари и таленти од Битола и цела Македонија.

Прочитај повеќе

Контакт

Адреса: Ул.Добривое Радосављевиќ бр.3
Битола 7000, Република Македонија

E-mail: info@rkeurofarmpelister.mk

icons8 facebook old 48 icons8 instagram 48 iconfinder youtube 834723