b_640_480_16777215_00_images_vesti_2023_10_rakomet-eurofarm-pelister-2-kumanovo_17.JPEG

Со подобро одиграно второ полувреме ракометарите на Еурофарм Пелистер 2 дојдоа до победа од 26-33 на гостувањето против Скопје во деветтото коло од групата А во Суперлигата на Македонија. Првото полувреме мина во максимално израмнет ракомет, на крај добивајќи го гостите со само еден гол разлика, 13-14.

Најефикасен во победничкиот табор беше Стефан Талевски со седум гола, додека кај Скопје 2020 најрасположен за игра беше Марио Мишевски, кој запиша еден гол повеќе.

Ракомет
Супелрига 2023/24
Група А – Деветто коло

Скопје 2020 - Еурофарм Пелистер 2 26-33 (13-14)

Мала сала на СЦ „Јане Сандански“ – Скопје
Гледачи: 200
Судии: Виктор Андонов и Стојанче Јовановски

Скопје 2020:
Стојкоски, Фидановски, Мишевски 8, Чакалиќ, Тркалевски, Јакимовски 2, Шокоски 4, Митиќ 5, Ристовски, Стојкоски, Фичорскки, Грујовски 2, С. Стојановски 5, Ристевски, Рангелов, К. Стојановски
Седмерци: 10/6
Исклучувања: 10 минути

Еурофарм Пелистер 2:
Штаковски, Младенов, Печурица, Талевски 7, Митревски 6, Мирчески 3, Блажевски, Трпчевски 2, Димитровски, Калајџиовски 1, Ивановски 1, Белистојановски 4, Југовски 1, Мијушковиќ 6, Хоџиќ 2
Седмерци: 12/9
Исклучувања: 12 минути

Во следното десетто коло Еурофарм Пелистер 2 го пречекува Алкалоид во Битола.

sponzori 2023 2024

За нас

На ден 29.11.2019 во општина Битола беше потпишан договорот ,,ПЛАТФОРМА ЗА РАКОМЕТНА БИТОЛА’’, со што и официјално Битола го доби клубот РК Еурофарм Пелистер.

Договорот го потпишаа претставници на двата клуба и градоначалничката на Битола, Наташа Петровска во просториите на Општина Битола.

Еурофарм Пелистер ќе биде водечкиот клуб со високи европски амбиции, а Еурофарм Пелистер 2 клуб исполнет со млади ракометари и таленти од Битола и цела Македонија.

Прочитај повеќе

Контакт

Адреса: Ул.Добривое Радосављевиќ бр.3
Битола 7000, Република Македонија

E-mail: info@rkeurofarmpelister.mk

icons8 facebook old 48 icons8 instagram 48 iconfinder youtube 834723