b_640_480_16777215_00_images_vesti_2023_09_denua_mukrtgj.jpg

Еурофарм Пелистер – Мулти Есенс 40-22 (20-11)

Македонскиот ракометен шампион Еурофарм Пелистер со убедлив триумф над Мулти Есенс од 40-22 во второто коло од Суперлигата ги излечи раните од двата убедливи пораза на стартот од Лигата на шампионите против Колштад и Алборг, како и домашниот во дербито против Вардар.

Најдобар стрелец кај Еурофарм Пелистер беше Ненад Костески со девет гола, Денис Васиљев стрела шест пати, додека Цехте, Радивојевиќ и Ѓоргоски погодија по пет пати.

Слободен ден добија Лесјак, Стевановиќ, Кисум, Нилсен, Павле Атанасијевиќ...

Ракомет
Суперлига 2022/23 – група Б
Второ коло

Еурофарм Пелистер – Мулти Есенс 40-22 (20-11)

Спортска сала „Боро Чурлевски“ – Битола
Гледачи: 500
Судии: Глигор и Спаско Каеви

Еурофарм Пелистер:
Гедбан, Кизиќ, Цехте 5, Кузманоски 1, Тајник, Борзаш 3, Танкоски, Радивојевиќ 5, Костески 9, Петровиќ 2, Пав. Атанасијевиќ 3, Васиљев 6, Ѓорговски 5, Пешевски 1, Сери
Седмерци: 2/2
Исклучувања: 2 минути

Мулти Есенс:
Ерманоски, Василевски, Димевски 3, Костовски 5, Илиески 1, Петковски, Узунчев 5, Петрески, Трајчев, Омерагиќ 3, Ѓорѓиевски 1, Тодевски 1, Димовски 1, Јорданов, Карасманакис 2, Трајчевски
Седмерци: 5/3
Исклучувања: 6 минути

Во третото коло на Суперлигата, утре попладне Еурофарм Пелистер се среќава со Голден Арт.

sponzori 2023 2024

За нас

На ден 29.11.2019 во општина Битола беше потпишан договорот ,,ПЛАТФОРМА ЗА РАКОМЕТНА БИТОЛА’’, со што и официјално Битола го доби клубот РК Еурофарм Пелистер.

Договорот го потпишаа претставници на двата клуба и градоначалничката на Битола, Наташа Петровска во просториите на Општина Битола.

Еурофарм Пелистер ќе биде водечкиот клуб со високи европски амбиции, а Еурофарм Пелистер 2 клуб исполнет со млади ракометари и таленти од Битола и цела Македонија.

Прочитај повеќе

Контакт

Адреса: Ул.Добривое Радосављевиќ бр.3
Битола 7000, Република Македонија

E-mail: info@rkeurofarmpelister.mk

icons8 facebook old 48 icons8 instagram 48 iconfinder youtube 834723