b_640_480_16777215_00_images_vesti_2023_09_alaaadf.jpg

Алборг - Еурофарм Пелистер 38-23 (18-10)

Ракометарите на Еурофарм Пелистер доживеаа пораз и во вториот натпревар во Лигата на шампионите, прв на гостински терен.

Минатата седмица битолчани беа надиграни од Колштад во Битола, додека вечерва не можеа ништо да направат во Данска против Алборг. Амбициозниот домашен тим славеше со 38-23.

Влах со седум голови беше прво име во таборот на победникот, додека Петровиќ постигна исто толку погодоци за битолчани.

Ракомет
Лига на шампиони - А група (второ коло)

Алборг - Еурофарм Пелистер 38-23 (18-10)

„Шпаркасен Арена“ - Алборг. Гледачи. 5.072
Судии: Андреу Марин Љоренте и Игнасио Гарсија Серадиља

Алборг:
Норстен, Ландин 2, Нилсон 4, Ларсен 1, Бартолд 1, Халд 3, Хоксер 2, Турин 3, М. Ларсен 1, Влах 7, Бјорнсен 2, Мелгард, Антонсен 2, Јул 3, Хансен 5, Мунк 2
Седмерци: 4/4
Исклучувања: 2 минути

Еурофарм Пелистер:
Кизиќ, Лесјак, Сехте 2, Кузманоски 3, Тајник 4, Кисум, Боразш 1, Танкоски, Костески 2, Нилсен, Петровиќ 7, Петар Атанасијевиќ 1, Ѓорговски, Пешевски 2, Стевановиќ 1
Седмерци: 3/2
Исклучувања: 8 минути

Во наредната рунда Еурофарм Пелистер следната среда го дочекува Кил.

sponzori 2023 2024

За нас

На ден 29.11.2019 во општина Битола беше потпишан договорот ,,ПЛАТФОРМА ЗА РАКОМЕТНА БИТОЛА’’, со што и официјално Битола го доби клубот РК Еурофарм Пелистер.

Договорот го потпишаа претставници на двата клуба и градоначалничката на Битола, Наташа Петровска во просториите на Општина Битола.

Еурофарм Пелистер ќе биде водечкиот клуб со високи европски амбиции, а Еурофарм Пелистер 2 клуб исполнет со млади ракометари и таленти од Битола и цела Македонија.

Прочитај повеќе

Контакт

Адреса: Ул.Добривое Радосављевиќ бр.3
Битола 7000, Република Македонија

E-mail: info@rkeurofarmpelister.mk

icons8 facebook old 48 icons8 instagram 48 iconfinder youtube 834723