b_640_480_16777215_00_images_vesti_2023_09_download_1.jpg

Еурофарм Пелистер - Веспрем 28-35 (14-17)

Еурофарм Пелистер, загуби од Веспрем во полуфиналето на „Купoт на пријателство“ кој се одржува во турскиот град Сакарија. И покрај тоа што битолчани беа рамноправен противник, сепак, на крајот Веспрем победи со 35-28. Јовиќ и Шундовски настапија со комбиниран тим, без Кисум, Сери и Борзаш.

Пелистерци добро парираа, особено во првите дваесет минути, во кои имаa и предност. Меѓутоа до крајот на полвуремето Веспрем се одлепи и имаше три предност на полувреме.

Во вториот дел подобар влез за Унгарците, кои направија разлика, па брзо дојдоа и до шест, па потоа и до седум разлика, кои беа недостижни за битолчани.

Најфеикасен кај Еурофарм Пелистер беше Нејц Цехте со осум гола. Со овој пораз пелистерци ќе разигруваат за третото место на турнирот, а противник ќе им биде Војводина.

sponzori 2023 2024

За нас

На ден 29.11.2019 во општина Битола беше потпишан договорот ,,ПЛАТФОРМА ЗА РАКОМЕТНА БИТОЛА’’, со што и официјално Битола го доби клубот РК Еурофарм Пелистер.

Договорот го потпишаа претставници на двата клуба и градоначалничката на Битола, Наташа Петровска во просториите на Општина Битола.

Еурофарм Пелистер ќе биде водечкиот клуб со високи европски амбиции, а Еурофарм Пелистер 2 клуб исполнет со млади ракометари и таленти од Битола и цела Македонија.

Прочитај повеќе

Контакт

Адреса: Ул.Добривое Радосављевиќ бр.3
Битола 7000, Република Македонија

E-mail: info@rkeurofarmpelister.mk

icons8 facebook old 48 icons8 instagram 48 iconfinder youtube 834723