Еурофарм Пелистер - Нексе Нашице 27-23 (14-11)

Во последниот натпревар од групната фаза во СЕХА – Газпром лигата, Еурофарм Пелистер го пречека Нексе во Битола и на крајот стигна до победа од 27-23 што му помогна да го обезбеди второто место во групата А.

На самиот почеток од натпреварот во салата „Боро Чурлевски“, Еурофарм Пелистер стекна водство од три гола разлика (4-1). Урбан Лесјак блескаше во првите 15 минути од воведното полувреме со седум одбрани, помагајќи му на својот тим да ја задржи предноста. Гоце Ојлески, Дарко Стевановиќ и Денис Василев го диктираа темпото во нападот. Видливо беше дека домаќините, со новиот главен тренер Александар Јовиќ, беа многу мотивирани и желни да го поправат впечатокот после елиминацијата од групната фаза во ЕХФ Европската лига.

После првото полувреме македонскиот вицешампион водеше со 14-11, а во вториот дел како клучна се покажа серијата од 4-0 за зголемување на позитивата на „плус седум“ (21-14). Битолчани не им дозволија на Хрватите да се надеваат на пресврт, до крајот на средбата гостите само успеаја нешто да анулираат од негативата намалувајќи на само „минус“ четири гола (27-23).

Најефикасниот Денис Василев го заврши натпреварот со шест гола за Еурофарм Пелистер. Со оваа победа, Еурофарм Пелистер успеа да ја освои втората позиција во групата А, во која првото место ѝ припадна на српската Војводина, а третопласиран заврши Нексе.