b_640_480_16777215_00_images_vesti_2022_12_nbgf.jpg

Еурофарм Пелистер 2 – Јуниор Кисела Вода 33-23 (14-12)

Еурофарм Пелистер 2 со рутинска победа над тимот на Јуниор Кисела Вода (33-23) стигна до третото место во групата Б од Суперлигата, што им носи на избраниците на тренерот Јовиќ предност од еден бод во однос на Тиквеш и Охрид, кои се четвртопласирани во двете групи.

Ивановски со седум и Атанасијевиќ со шест погодоци беа најефикасни во победничкиот тим.

Ракомет
Суперлига 2022/23
Група Б
14. коло

Еурофарм Пелистер 2 – Јуниор Кисела Вода 33-23 (14-12)

Спортска сала „Боро Чурлевски“ - Битола
Гледачи: 400
Судии: Горан Ангелевски и Рубинчо Седлоски

Еурофарм Пелистер 2:
Јовановски, Печурица, Јанковски, Ристевски 2, Кукуловски 1, Митревски 4, Димовски, Димитровски, Талевски 1, Петровиќ 5, Пет, Атанасијевиќ 6, Ивановски 7, Буторац 2, Југовски 2, Блажевски 2, Арсеновски 1
Седмерци: 3/2
Исклучувања: 8 минути

Јуниор Кисела Вода:
Бардакоски, Ацевски, Фидановски 2, Николовски, Крстески, Николовски 2, Лапов 1, Николов 1, Трајчевски, Крстевски 2, Ристовски 1, Митровиќ 4, Симоноски, Андреевски 5, Петровски 5
Седмерци: 1/1
Исклучувања: 8 минути

Следи зимска пауза до почетокот на февруари, кога најдобрите осум екипи ќе се борат за титулата и европските места.

sponzori 22 23

За нас

На ден 29.11.2019 во општина Битола беше потпишан договорот ,,ПЛАТФОРМА ЗА РАКОМЕТНА БИТОЛА’’, со што и официјално Битола го доби клубот РК Еурофарм Пелистер.

Договорот го потпишаа претставници на двата клуба и градоначалничката на Битола, Наташа Петровска во просториите на Општина Битола.

Еурофарм Пелистер ќе биде водечкиот клуб со високи европски амбиции, а Еурофарм Пелистер 2 клуб исполнет со млади ракометари и таленти од Битола и цела Македонија.

Прочитај повеќе

Контакт

Адреса: Ул.Добривое Радосављевиќ бр.3
Битола 7000, Република Македонија

Телефон: +38971231461

E-mail: dimitar.mitrevski@eurofarm.com.mk

icons8 facebook old 48 icons8 instagram 48 iconfinder youtube 834723