b_640_480_16777215_00_images_vesti_2022_12_prolece.jpg

Еурофарм Пелистер – Пролет 37-25 (17-18)

Еурофарм Пелистер ја оправда фаворитската улога против Тинекс Пролет со 37-25 во рамките од 14. коло одгрупата Б на македонската Суперлига. Натпреварот немаше никакво резултатско значење бидејќи Еурофарм секако беше првопласиран, а Тинекс Пролет втор во групата.

За Еурофарм Пелистер доминираше Костески со девет голови, а на спротивната страна Џонов, Јагуриновски и Палевски постигнаа по пет гола за Тинекс Пролет.

Ракомет
Суперлига 2022/23
Група Б

Еурофарм Пелистер – Пролет 37-25 (17-18)

Спортска сала „Боро Чурлевски“ - Битола
Гледачи:
Судии: Даниело Божиновски и Виктор Начевски

Еурофарм Пелистер:
Лесјак, Кизиќ, Ристевски, Ојлески, Маџовски 4, Кузманоски 2, Стоилевски 1, Радовиќ, Танкоски 5, Хосни 3, Костески 9, Ѓорговски, Васиљев 4, Пешевски 3, Хенеберг 5, Пав. Атанасијевиќ 1
Седмерци: 3/2
Исклучувања: 2 минути

Пролет:
Петковски, Аларов 4, Пецаковски, Јовановски, Донев 2, Додевски 1, Димов, Андоновски 3, Џонов 5, Мајнов, Крстески, Стојановски, Фичорски, Михаљевиќ, Јагуриновски 5, Палевски 5
Седмерци: /
Исклучувања: 8 минути

Како најуспешна екипа во групата Б, Еурофарм Пелистер пренесува максимални три бода во плеј-офот напролет.

sponzori 2023 2024

За нас

На ден 29.11.2019 во општина Битола беше потпишан договорот ,,ПЛАТФОРМА ЗА РАКОМЕТНА БИТОЛА’’, со што и официјално Битола го доби клубот РК Еурофарм Пелистер.

Договорот го потпишаа претставници на двата клуба и градоначалничката на Битола, Наташа Петровска во просториите на Општина Битола.

Еурофарм Пелистер ќе биде водечкиот клуб со високи европски амбиции, а Еурофарм Пелистер 2 клуб исполнет со млади ракометари и таленти од Битола и цела Македонија.

Прочитај повеќе

Контакт

Адреса: Ул.Добривое Радосављевиќ бр.3
Битола 7000, Република Македонија

E-mail: info@rkeurofarmpelister.mk

icons8 facebook old 48 icons8 instagram 48 iconfinder youtube 834723