b_640_480_16777215_00_images_vesti_2022_11_pel2sskopje.jpg

Скопје – Еурофарм Пелистер 2 23-28 (12-14)

Ракометарите на Еурофарм Пелистер 2 го победија составот на Скопје со 23-28 (12-14) и го потврдија местото во суперлигашкиот плеј-оф, каде ќе играат трета сезона по ред. Младите битолчани се помачија со жилавниот домаќин и во вториот дел го скршија неговиот отпор. Кукуловски и Петар Атанасијевиќ во вториот дел ги разрешија дилемите и го спуштија домашниот тим, кој одигра достоинствен натпревар.

Ракомет
Суперлига 2022/23
Група Б

Скопје – Еурофарм Пелистер 2 23-28 (12-14)

Спортска сала „Форца“ - Скопје
Гледачи: 200
Судии: Виктор Андонов и Стојанче Јовановски

Скопје:
Стојкоски, Мишевски 1, Чакалиќ 3, Тркалевски, Јакимовски 7, Радовановиќ, Митиќ 2, Христов, Пешкирски 1, Грујовски 2, Димчевски, Стојановски, Киселовски 3, Блажаевски, Трајковски, Барјактаревиќ 4
Седмерци: 8/6
Исклучувања: 20 минути

Еурофарм Пелистер 2:
Печурица, Јовановски, Бошњак, Ристевски, Кукуловски 7, Митревски, Јовановски, Димовски, Талевски 3, Петровиќ 4, Пет. Атанасијевиќ 6, Ивановски 4, Буторац 1, Белистојановски 3, Блажевски, Арсеновски
Седмерци: 4/4
Исклучувања: 10 минути

Со две победи во следните две кола, екипата на Еурофарм Пелистер 2 има реални шанси да напредува од четврттото во третото место во групата Б на Суперлигата.

sponzori 22 23

За нас

На ден 29.11.2019 во општина Битола беше потпишан договорот ,,ПЛАТФОРМА ЗА РАКОМЕТНА БИТОЛА’’, со што и официјално Битола го доби клубот РК Еурофарм Пелистер.

Договорот го потпишаа претставници на двата клуба и градоначалничката на Битола, Наташа Петровска во просториите на Општина Битола.

Еурофарм Пелистер ќе биде водечкиот клуб со високи европски амбиции, а Еурофарм Пелистер 2 клуб исполнет со млади ракометари и таленти од Битола и цела Македонија.

Прочитај повеќе

Контакт

Адреса: Ул.Добривое Радосављевиќ бр.3
Битола 7000, Република Македонија

Телефон: +38971231461

E-mail: dimitar.mitrevski@eurofarm.com.mk

icons8 facebook old 48 icons8 instagram 48 iconfinder youtube 834723