b_640_480_16777215_00_images_vesti_2022_11_kvpel.jpg

Еурофарм Пелистер – Јуниор Кисела Вода 38-20 (19-11)

Ракометарите на Еурофарм Пелистер вечерва беа подобри од Јуниор Кисела Вода со 38-20 за единаесетта победа во групата Б на македонската Суперлига. Избраниците на Ларс Валтер го засилија ритамот во второто полувреме, додека Јуниор продолжи со грешките во нападот, но и лошата одбрана, па така Пелистер запиша триумф од 38-20. Шанса добија сите ракометари, а мала минутажа имаше Танкоски, кој одигра шеесет минути против Фуксе Берлин. Заради повреда повторно не настапија Суси, Хосни и Велковски.

Хененберг беше најефикасен во таборот на битолчани со седум гола, по шест постигнаа Костески и Стоилевски, додека по шест гола за гостите од скопска Кисела Вода постигнаа Симоноски и Митровиќ.

Ракомет
Суперлига 2022/23
Група Б
12. коло

Еурофарм Пелистер – Јуниор Кисела Вода 38-20 (19-11)

Спортска сала „Боро Чурлевски“ - Битола
Гледачи: 300
Судии: Михајло и Методија Илиевски

Еурофарм Пелистер:
Лесјак, Кизиќ, Ојлески 2, Маџовски 1, Кузманоски 2, Стоилевски 6, Радовиќ 3, Танкоски 1, Костески 6, Дејвис 3, Кукоски, Ѓорговски 4, Васиљев 2, Пешевски, Хенеберг 7, Пав. Атанасијевиќ 1
Седмерци: 7/6
Исклучувања: 6 минути

Јуниор Кисела Вода:
Бардакоски, Ацевски, Димевски 1, Фидановски 2, Николовски 1, Николов 1, Трајчевски, Крстески, Ристовски 1, Митровиќ 6, Печенковски 1, Симоноски 6, Андреевски 1, Петровски
Седмерци: 3/3
Исклучувања: 6 минути

Во следното тринаесетто коло Еурофарм Пелистер гостува во Кавадарци кај Тиквеш.

sponzori 22 23

За нас

На ден 29.11.2019 во општина Битола беше потпишан договорот ,,ПЛАТФОРМА ЗА РАКОМЕТНА БИТОЛА’’, со што и официјално Битола го доби клубот РК Еурофарм Пелистер.

Договорот го потпишаа претставници на двата клуба и градоначалничката на Битола, Наташа Петровска во просториите на Општина Битола.

Еурофарм Пелистер ќе биде водечкиот клуб со високи европски амбиции, а Еурофарм Пелистер 2 клуб исполнет со млади ракометари и таленти од Битола и цела Македонија.

Прочитај повеќе

Контакт

Адреса: Ул.Добривое Радосављевиќ бр.3
Битола 7000, Република Македонија

Телефон: +38971231461

E-mail: dimitar.mitrevski@eurofarm.com.mk

icons8 facebook old 48 icons8 instagram 48 iconfinder youtube 834723