b_640_480_16777215_00_images_vesti_2022_11_20221122204820_IMG_5617.jpg

Еурофарм Пелистер - Фуксе Берлин 34-43 (14-22)

Еурофарм Пелистер претрпе втор пораз во групата на Лига Европа на ЕХФ, откако македонскиот вицепрвак загуби на домашен терен од Фуксе Берлин со убедливи 34-43. Битолчани играа сериозно ослабени поради неиграњето на Хосни и Суси, а проблем повеќе за тренерот Валтер е повредата што во второто полувреме ја заработи Руди Сери.

Фуксе Берлин во Битола допатува како голем фаворит, што и целосно го оправда. Неизвесно беше само во првите десетина минути, додека беше 5-5, потоа германскиот тим направи серија, се одлепи и го имаше мечот под контрола до самиот крај.

Киреев запиша 15 одбрани, со 40% успешност, а Лесјак и Кизиќ имаа десет одбрани. Жарко Пешевски броеше до осум гола, капитенот Мирко Радовиќ постигна шест, а Ненад Костески и Марио Танкоски по пет. Црногорецот Милош Вујовиќ му даде девет гола на Пелистер.

sponzori 22 23

За нас

На ден 29.11.2019 во општина Битола беше потпишан договорот ,,ПЛАТФОРМА ЗА РАКОМЕТНА БИТОЛА’’, со што и официјално Битола го доби клубот РК Еурофарм Пелистер.

Договорот го потпишаа претставници на двата клуба и градоначалничката на Битола, Наташа Петровска во просториите на Општина Битола.

Еурофарм Пелистер ќе биде водечкиот клуб со високи европски амбиции, а Еурофарм Пелистер 2 клуб исполнет со млади ракометари и таленти од Битола и цела Македонија.

Прочитај повеќе

Контакт

Адреса: Ул.Добривое Радосављевиќ бр.3
Битола 7000, Република Македонија

Телефон: +38971231461

E-mail: dimitar.mitrevski@eurofarm.com.mk

icons8 facebook old 48 icons8 instagram 48 iconfinder youtube 834723