b_640_480_16777215_00_images_vesti_2022_11_kup_na_rm.jpg

Денес во просториите на Ракометната федерација на Македонија се оддржа извлекување на паровите од првото елиминационо коло на Купот на Македонија.

Двата битолски клуба добија противници од Првата лига и ќе играат на домашен терен.

РК Вардар Неготино – РК Партизан 2016 Спорт

ГРК Тиквеш 2014 – РК Кичево 2020

РК Јуниор К.В – РК Драчево

РК Алкалоид – РК Астраион Хендбол

РК Голден Арт КЛ7 – РК Овче Поле 1958

РК Аеродром – РК Пролет 62

РК Младост 1977 – ГРК Охрид

РК Скопје 2020 – РК Бисинов Фруит Ленд

РК Радовиш – РК Преспа 2015

РК Вардар 1961 – РК Мулти Есенс

РК Еурофарм Пелистер – РК Текстилец

РК Јехона – РК Бутел Скопје

РК Струга – РК Македонија Ѓорче Петров

РК Еурофарм Пелистер 2 – РК Шампион

МРК Куманово – РК Голден Арт КЛ7

РК Прилеп – РК Металург РА

Победниците од овие елиминациони натпревари (16 екипи) ќе се натпреваруваат во четвртфинални групи и ќе бидат поделени во четири групи по четири екипи.

sponzori 22 23

За нас

На ден 29.11.2019 во општина Битола беше потпишан договорот ,,ПЛАТФОРМА ЗА РАКОМЕТНА БИТОЛА’’, со што и официјално Битола го доби клубот РК Еурофарм Пелистер.

Договорот го потпишаа претставници на двата клуба и градоначалничката на Битола, Наташа Петровска во просториите на Општина Битола.

Еурофарм Пелистер ќе биде водечкиот клуб со високи европски амбиции, а Еурофарм Пелистер 2 клуб исполнет со млади ракометари и таленти од Битола и цела Македонија.

Прочитај повеќе

Контакт

Адреса: Ул.Добривое Радосављевиќ бр.3
Битола 7000, Република Македонија

Телефон: +38971231461

E-mail: dimitar.mitrevski@eurofarm.com.mk

icons8 facebook old 48 icons8 instagram 48 iconfinder youtube 834723