b_640_480_16777215_00_images_vesti_2022_11_valtwerberlin.jpg

Во вторник со почеток од 18:45 часот екипата на Еурофарм Пелистер ќе го игра својот трет натпревар сезонава во групната фаза на Европската лига. Следен ривал на македонскиот вицешампион во салата „Боро Чурлевски“ – Битола ќе биде Фуксе Берлин од Германија.

Играчите на тренерот Ларс Валтер во првите два натпревари од групата Д загуби дома од Скандерборг Архус со 27-30, а потоа триумираше на гостувањето кај Агуас Санташ со 27-29.

Ларс Валтер има многу проблеми со составот во овој момент и вели дека ќе биде тешко на утрешниот меч.

„Имаме многу проблеми во овој момент. Суси само што се оперираше, Руди чека на операција и дава 200% од себе. Чувствува болка, но уште игра. Хосни е надвор од тимот, Костески против Радовиш не настапи, Себастијан Хенеберг е пак со нас по една недела болест. Не знам колку од овие момци ќе играат во вторник. Ни треба поддршка, затоа што ќе биде тешко. Ќе дадеме што имаме и верувам дека со помошта на луѓето во Битола ќе бидеме достојни. Ќе биде многу тешко, Фуксе Берлин е број еден во Бундеслигата, брз тим се. Играа во неделата и можеби нема да бидат во полна сила. Два дена по нашиот натпревар имаат натпревар со Рајн Некар Левен. Можеби тука е нашата шанса. Можеби 10% ќе бидат послаби, ќе бидат уморни, ќе мислат на следниот натпревар. Ние треба да го дадеме најдоброто од нас, да одиграме 60 минути и ако го направиме тоа – можеби ќе извлечеме нешто. Во оваа сала сè е можно“, заврши Валтер.

Фуксе Берлин досега запиша две победи против Мотор Запорожје (27-38) и над Бидасоа Ирун (34-29).

sponzori 2023 2024

За нас

На ден 29.11.2019 во општина Битола беше потпишан договорот ,,ПЛАТФОРМА ЗА РАКОМЕТНА БИТОЛА’’, со што и официјално Битола го доби клубот РК Еурофарм Пелистер.

Договорот го потпишаа претставници на двата клуба и градоначалничката на Битола, Наташа Петровска во просториите на Општина Битола.

Еурофарм Пелистер ќе биде водечкиот клуб со високи европски амбиции, а Еурофарм Пелистер 2 клуб исполнет со млади ракометари и таленти од Битола и цела Македонија.

Прочитај повеќе

Контакт

Адреса: Ул.Добривое Радосављевиќ бр.3
Битола 7000, Република Македонија

E-mail: info@rkeurofarmpelister.mk

icons8 facebook old 48 icons8 instagram 48 iconfinder youtube 834723