b_640_480_16777215_00_images_vesti_2022_10_ракомет-еурофарм-пелистер-тиквеш_1.jpg

Еурофарм Пелистер – Тиквеш 30-21 (16-9)

Во својот нов суперлигашки натпреваар оваа сезона екипата на Еурофарм Пелистер славеше над Тиквеш со висок резултат 30-21 (16-9). Тоа беше уште еден триумф за битолчани во рамките од групата Б за моментно прво место со 16 бодови, додека Тиквеш е на четвртото место со 10 бода.

Валтер им даде шанса на Атанасијевиќ, Костески и Танкоски во стартниот тим и сите максимално ја искористија.

На дуелот во салата „Боро Чурлевски“ први стрелци во победничките редови беа Ојлески, Стоилевски и Костески со пет голови.

Ракомет
Суперлига 2022/23
Група Б
Шесто коло

Еурофарм Пелистер – Тиквеш 30-21 (16-9)

Спортска сала „Боро Чурлевски“ - Битола
Гледачи: 500
Судии: Дејан и Димитар Георгиевски
Црвен картон: Емилијан Ѓорговски (Еурофарм Пелистер)

Еурофарм Пелистер:
Лесјак, Кизиќ, Ојлески 5, Кузманоски 1, Стоилевски 5, Радовиќ, Танкоски 1, Хосни 2, Костески 5, Дејвис 3, Кукоски, Ѓоргоски 1, Васиљев, Суси 2, Пешевски 3, Пав. Атанасијевиќ 2
Седмерци: 3/2
Исклучувања: 8 минути

Тиквеш:
Брауновиќ, Колев, Стојановски, Дрогришки 4, Темелкоски, Велков, Соколов, Димовски 6, Лазов, Окардов 2, Шулески, Симиќ 3, Хамзиќ 4. Петровиќ 2
Седмерци: 4/3
Исклучувања: 8 минути

Следи двонеделна пауза во националниот шампионат, заради стартот на квалификациите за следното Европско првенство.

sponzori 22 23

За нас

На ден 29.11.2019 во општина Битола беше потпишан договорот ,,ПЛАТФОРМА ЗА РАКОМЕТНА БИТОЛА’’, со што и официјално Битола го доби клубот РК Еурофарм Пелистер.

Договорот го потпишаа претставници на двата клуба и градоначалничката на Битола, Наташа Петровска во просториите на Општина Битола.

Еурофарм Пелистер ќе биде водечкиот клуб со високи европски амбиции, а Еурофарм Пелистер 2 клуб исполнет со млади ракометари и таленти од Битола и цела Македонија.

Прочитај повеќе

Контакт

Адреса: Ул.Добривое Радосављевиќ бр.3
Битола 7000, Република Македонија

Телефон: +38971231461

E-mail: dimitar.mitrevski@eurofarm.com.mk

icons8 facebook old 48 icons8 instagram 48 iconfinder youtube 834723