b_640_480_16777215_00_images_vesti_2022_10_ojleehf.jpg

Единствениот преостанат македонски претставник во натпреварувањата на ЕХФ, Еурофарм Пелистер денеска ги дозна противниците за групната фаза од Европската лига. Битолскиот тим беше влечен од вториот шешир, а од носителите го доби Фуксе Берлин.

Од третиот шешир доаѓа Мотор Запорожје, а од четвртиот Ирун Бидасоа, во групата се уште и данскиот Скандерборг Архус и португалскиот Агуаш Санташ.

Распоред на натпреварите во групата Д на ЕХФ Лига Европа:

25.10.2022 - ЕУРОФАРМ ПЕЛИСТЕР – Архус

01.11.2022 - Агуаш Санташ – ЕУРОФАРМ ПЕЛИСТЕР

22.11.2022 - Мотор Запорожје – ЕУРОФАРМ ПЕЛИСТЕР

29.11.2022 - ЕУРОФАРМ ПЕЛИСТЕР – Фуксе Берлин

06.12.2022 - Бидасоа Ирун – ЕУРОФАРМ ПЕЛИСТЕР

13.12.2022 - ЕУРОФАРМ ПЕЛИСТЕР – Бидасоа Ирун

07.02.2022 - Архус – ЕУРОФАРМ ПЕЛИСТЕР

14.02.2023 - ЕУРОФАРМ ПЕЛИСТЕР – Агуаш Санташ

21.02.2023 - Фуксе Берлин – ЕУРОФАРМ ПЕЛИСТЕР

28.02.2023 - ЕУРОФАРМ ПЕЛИСТЕР – Мотор Запорожје

* Мотор Запорожје своите домашни натпревари ќе ги игра во Дизелдорф (Германија)
** Саатниците од натпреварите од групната фаза дополнително ќе бидат одредени

sponzori 22 23

За нас

На ден 29.11.2019 во општина Битола беше потпишан договорот ,,ПЛАТФОРМА ЗА РАКОМЕТНА БИТОЛА’’, со што и официјално Битола го доби клубот РК Еурофарм Пелистер.

Договорот го потпишаа претставници на двата клуба и градоначалничката на Битола, Наташа Петровска во просториите на Општина Битола.

Еурофарм Пелистер ќе биде водечкиот клуб со високи европски амбиции, а Еурофарм Пелистер 2 клуб исполнет со млади ракометари и таленти од Битола и цела Македонија.

Прочитај повеќе

Контакт

Адреса: Ул.Добривое Радосављевиќ бр.3
Битола 7000, Република Македонија

Телефон: +38971231461

E-mail: dimitar.mitrevski@eurofarm.com.mk

icons8 facebook old 48 icons8 instagram 48 iconfinder youtube 834723