b_640_480_16777215_00_images_vesti_2022_10_rakomet-seha-veszprem-eurofar--pelister_6.jpg

По завршувањето на квалификациите на ЕХФ Лига Европа, Македонија има само еден претставник во групната фаза. Еурофарм Пелистер трета година по ред ќе игра во второто по квалитет натпреварување на ЕХФ и верува дека може да остави трага и оваа сезона. Еурофарм Пелистер од вториот шешир ќе ја дочека ждрепката за групната фаза на ЕХФ Лига Европа.

Шешир 1: Бенфика, Фуксе Берлин, Екс Прованс, Скјерн
Шешир 2: Еурофарм Пелистер, Кадетен Шафхаузен, Гранољерс, Иштад
Шешир 3: Мотор Запорожје, Татран Прешов, Влур, Балатонфуреди
Шешир 4: Флензбург, Гепинген, Спортинг, Бидасоа
Шешир 5: Монпелје, Бенидорм, Веспрем КФТ, Скандерборг Архус
Шешир 6: Нексе Нашице, Алпла Хард, Ференцварош, Агуаш Сантас

Ждрепката е предвидена за в четврток во 11:00 часот, а групниот сегмент почнува на 25 октомври.

sponzori 22 23

За нас

На ден 29.11.2019 во општина Битола беше потпишан договорот ,,ПЛАТФОРМА ЗА РАКОМЕТНА БИТОЛА’’, со што и официјално Битола го доби клубот РК Еурофарм Пелистер.

Договорот го потпишаа претставници на двата клуба и градоначалничката на Битола, Наташа Петровска во просториите на Општина Битола.

Еурофарм Пелистер ќе биде водечкиот клуб со високи европски амбиции, а Еурофарм Пелистер 2 клуб исполнет со млади ракометари и таленти од Битола и цела Македонија.

Прочитај повеќе

Контакт

Адреса: Ул.Добривое Радосављевиќ бр.3
Битола 7000, Република Македонија

Телефон: +38971231461

E-mail: dimitar.mitrevski@eurofarm.com.mk

icons8 facebook old 48 icons8 instagram 48 iconfinder youtube 834723