b_640_480_16777215_00_images_vesti_2022_10_kratok_spisok_lux_tur.jpg

Селекторот на машката сениорска ракометна репрезентација, Кирил Лазаров го објави список на повикани ракометари за собир за претстојните натпревари со репрезентаците на Луксембург и Турција во рамки на квалификациите за Европското првенство во 2024 година.

На списокот се ракометарите на Еурофарм Пелистер: Марко Кизиќ, Цветан Кузманоски, Павле Атанасијевиќ, Жарко Пешевски, Ненад Костески и на Еурофарм Пелистер 2: Петар Атанасијевиќ.

Репрезентацијата на Македонија е дел од група 1 заедно со репрезентациите на Португалија, Турција и Луксембург во квалификациите за пласман на Европското Првенство 2024, кое ќе се одржи во период од 10-28 јануари 2024 година во Германија.

Во рамките на ЕХФ неделата сениорките ќе одиграат два натпревари во квалификациската група. Првиот натпревар е во Скопје против селекцијата на Луксембург на 12 октомври во 19:00 часот во СЦ „Борис Трајковски”, а потоа против селекцијата на Турција во Ван на 16 октомври во 16:00 часот.

spisok lazarov

sponzori 2023 2024

За нас

На ден 29.11.2019 во општина Битола беше потпишан договорот ,,ПЛАТФОРМА ЗА РАКОМЕТНА БИТОЛА’’, со што и официјално Битола го доби клубот РК Еурофарм Пелистер.

Договорот го потпишаа претставници на двата клуба и градоначалничката на Битола, Наташа Петровска во просториите на Општина Битола.

Еурофарм Пелистер ќе биде водечкиот клуб со високи европски амбиции, а Еурофарм Пелистер 2 клуб исполнет со млади ракометари и таленти од Битола и цела Македонија.

Прочитај повеќе

Контакт

Адреса: Ул.Добривое Радосављевиќ бр.3
Битола 7000, Република Македонија

E-mail: info@rkeurofarmpelister.mk

icons8 facebook old 48 icons8 instagram 48 iconfinder youtube 834723