b_640_480_16777215_00_images_vesti_2022_10_peljunior.jpg

Јуниор Кисела Вода – Еурофарм Пелистер 25-38 (9-18)

Еурофарм Пелистер претходно дојде до лесна победа против Јуниор Кисела Вода од 25:38. Избраниците на Ларс Валтер не видоа мака против повратникот во елитата, уште од почетокот се одлепија и дојдоа до лесни бодови.

Ненад Костески и Дарио Симоноски постигнаа по десет погодоци и беа најдобри на паркетот, додека Павле Атанасијевиќ даде седум.

Ракомет
Суперлига 2022/23
Група Б – Петто коло

Јуниор Кисела Вода – Еурофарм Пелистер 25-38 (9-18)

Спортска сала „Круме Кепески“ - Скопје
Гледачи: 300
Судии: Спаско и Глигор Ќаеви

Јуниор Кисела Вода:
Трајчевски, Ацевски, Димевски 1, Фидановски, Ристовски, Крстески, К. Николовски 1, А. Николовски, Матовиќ 5, Крстевски, Печенковски 3, Митровиќ 1, Симоновски 10, Андреевски 1, Лалов, Петровски 3
Седмерци: 3/2
Исклучувања: 4 минути

Еурофарм Пелистер:
Лесјак, Кизиќ, Ристевски, Ојлески 4, Маџовски 3, Кузманоски 1, Стоилевски, Радовиќ 1, Танкоски 5, Хосни 2, Костески 10, Кукоски 2, Ѓорговски 1, Суси, Пешевски 2, Пав. Атанасијевиќ 7
Седмерци: 2/1
Исклучувања: 8 минути

Во следното шесто коло Еурофарм Пелистер в четврток попладне во Битола ја пречекува екипата на Тиквеш од Кавадарци.

sponzori 22 23

За нас

На ден 29.11.2019 во општина Битола беше потпишан договорот ,,ПЛАТФОРМА ЗА РАКОМЕТНА БИТОЛА’’, со што и официјално Битола го доби клубот РК Еурофарм Пелистер.

Договорот го потпишаа претставници на двата клуба и градоначалничката на Битола, Наташа Петровска во просториите на Општина Битола.

Еурофарм Пелистер ќе биде водечкиот клуб со високи европски амбиции, а Еурофарм Пелистер 2 клуб исполнет со млади ракометари и таленти од Битола и цела Македонија.

Прочитај повеќе

Контакт

Адреса: Ул.Добривое Радосављевиќ бр.3
Битола 7000, Република Македонија

Телефон: +38971231461

E-mail: dimitar.mitrevski@eurofarm.com.mk

icons8 facebook old 48 icons8 instagram 48 iconfinder youtube 834723