b_640_480_16777215_00_images_vesti_2022_09_denisvv.jpg

Радовиш – Еурофарм Пелистер 21-37 (12-20)

Ракометарите на Еурофарм Пелистер се вратија на победнички колосек по ремито во градскиот дуел пред девет дена. Попладнево во спортската сала „25 мај“ во Радовиш, лидерот во Б групата на Суперлигата не се ни испоти да стигне до бодовите. Без Вилсон и Сери, екипата на Ларс Валтер извојува победа од 37-21 (20-12).

Посебно инспирирани беа ракометарите од десната страна на битолчани: Хосни, Радовиќ и Костески.

Ракомет Суперлига 2022/23 Група Б
Четврто коло

Радовиш – Еурофарм Пелистер 21-37 (12-20)

Спортска сала: „25 мај“ Радовиш
Гледачи: 500
Судии: Иво Георгиевски и Игор Наумовски

Радовиш:
Паунов, Костадинов, Марков, Јорданов, Долдуров, Ѓорѓиевски, С. Ѓорѓиев, Постолов 5, К. Ѓорѓиев, Органџиев 6, Ончев, Вјештица 9, Атанасов, Трајчевски 1, Костадиновски
Седмерци: 6/4
Исклучувања: 2 минути

Еурофарм Пелистер :
Лесјак, Кизиќ, Ојлески, Маџовски, Кузманоски 2, Стоилевски, Радовиќ 6, Танкоски 4, Хосни 7, Костески 8, Кукоски, Ѓорговски 1, Васиљев 1, Суси, Пешевски 2, Пав. Атанасијевиќ 6
Седмерци: 2/1
Исклучувања: 10 минути

Во следното петто коло Еурофарм Пелистер гостува во Скопје против новиот суперлигаш Јуниор Кисела Вода.

sponzori 22 23

За нас

На ден 29.11.2019 во општина Битола беше потпишан договорот ,,ПЛАТФОРМА ЗА РАКОМЕТНА БИТОЛА’’, со што и официјално Битола го доби клубот РК Еурофарм Пелистер.

Договорот го потпишаа претставници на двата клуба и градоначалничката на Битола, Наташа Петровска во просториите на Општина Битола.

Еурофарм Пелистер ќе биде водечкиот клуб со високи европски амбиции, а Еурофарм Пелистер 2 клуб исполнет со млади ракометари и таленти од Битола и цела Македонија.

Прочитај повеќе

Контакт

Адреса: Ул.Добривое Радосављевиќ бр.3
Битола 7000, Република Македонија

Телефон: +38971231461

E-mail: dimitar.mitrevski@eurofarm.com.mk

icons8 facebook old 48 icons8 instagram 48 iconfinder youtube 834723