b_640_480_16777215_00_images_vesti_2022_09_pelskople.jpg

Ракомет
Суперлига 2022/23 – група Б

Еурофарм Пелистер – Скопје 32-17 (17-6)

Еурофарм Пелистер со победа ја започна новата натпреварувачка сезона, 2022/23, откако на свој терен во спортската сала „Боро Чурлевски“ без проблеми триумфираше над Скопје, со резултат 32-17 (17-6), во натпревар од групата Б. Блеснаа крилата, шанса добија Атанасијевиќ и Стоилевски и скоро сите се запишаа меѓу стрелците.

Најефикасни во тимот на Еурофарм Пелистер беа Костески со шест и Ојлески со пет гола, додека кај Пролет се истакнаа Киселовски со пет и Бајрактаревиќ со четири гола.

Спортска сала „Боро Чурлевски“ - Битола
Гледачи: 500
Судии: Мартин Јовановски и Сашо Јанкулоски

Еурофарм Пелистер:
Лесјак, Кизиќ, Ојлески 5, Маџовски, Кузманоски 3, Стоилевски 3, Радовиќ 1, Танкоски 4, Костески 6, Дејвис, Кукоски, Васиљев 1, Суси, Пешевски 1, Сери 4, Пав. Атанасијевиќ 4
Седмерци: 4/3
Исклучувања: 6 минути

Скопје:
Мишелиќ, Чакариќ, Тркалевски 1, Јакимовски 1, Радовановиќ, Митиќ, Христов, Пешкирски, Стојановски, Киселовски 5, Трајкоски 2, Блажевски, Грујовски 1, Трајковски 4, Бајрактаревиќ 3
Седмерци: 4/3
Исклучувања: 10 минути

Во следното второ коло Еурофарм Пелистер следната среда го пречекува Пролет во Битола.

sponzori 2023 2024

За нас

На ден 29.11.2019 во општина Битола беше потпишан договорот ,,ПЛАТФОРМА ЗА РАКОМЕТНА БИТОЛА’’, со што и официјално Битола го доби клубот РК Еурофарм Пелистер.

Договорот го потпишаа претставници на двата клуба и градоначалничката на Битола, Наташа Петровска во просториите на Општина Битола.

Еурофарм Пелистер ќе биде водечкиот клуб со високи европски амбиции, а Еурофарм Пелистер 2 клуб исполнет со млади ракометари и таленти од Битола и цела Македонија.

Прочитај повеќе

Контакт

Адреса: Ул.Добривое Радосављевиќ бр.3
Битола 7000, Република Македонија

E-mail: info@rkeurofarmpelister.mk

icons8 facebook old 48 icons8 instagram 48 iconfinder youtube 834723