b_640_480_16777215_00_images_vesti_2022_09_seha_ideaeln_tim.jpg

По одигрувањето на финалниот натпревар меѓу Веспрем и Загреб се спушти завесата на единаесеттото издание на завршниот турнир во регионалната СЕХА лига.

Место меѓу најдобрите имаше и за двајца членови на Еурофарм Пелистер, кој го освои третото место со триумфот над Нексе Нашице. Тоа се пивотменот Жарко Пешевски и десниот бек Усама Хосни, кои имаа одлични партии на двата меча во Задар.

Идеален тим на СЕХА лигата 2021/22:

голман: Алјаж Пантјар (Загреб)

лево крило: Тимур Дибиров (Загреб)

лев бек: Звонимир Срна (Загреб)

среден бек: Кентан Мае (Веспрем)

десен бек: Усама Хосни (Еурофарм Пелистер)

десно крило: Никита Вајлупов (Веспрем)

кружен напаѓач: Жарко Пешевски (Еурофарм Пелистер)

дефанзивец: Јаков Гојун (Загреб)

МВП: Расмус Лауге Шмит (Веспрем)

sponzori 22 23

За нас

На ден 29.11.2019 во општина Битола беше потпишан договорот ,,ПЛАТФОРМА ЗА РАКОМЕТНА БИТОЛА’’, со што и официјално Битола го доби клубот РК Еурофарм Пелистер.

Договорот го потпишаа претставници на двата клуба и градоначалничката на Битола, Наташа Петровска во просториите на Општина Битола.

Еурофарм Пелистер ќе биде водечкиот клуб со високи европски амбиции, а Еурофарм Пелистер 2 клуб исполнет со млади ракометари и таленти од Битола и цела Македонија.

Прочитај повеќе

Контакт

Адреса: Ул.Добривое Радосављевиќ бр.3
Битола 7000, Република Македонија

Телефон: +38971231461

E-mail: dimitar.mitrevski@eurofarm.com.mk

icons8 facebook old 48 icons8 instagram 48 iconfinder youtube 834723