b_640_480_16777215_00_images_vesti_2022_09_valter_i_mirko.jpg

Ракометарите на Еурофарм Пелистер го освоија третото место на завршниот турнир на СЕХА лигата, и со бронза се враќаат во Битола. Пелистерци во @малото финале“ во Задар го совладаа хрватскиот вицешампион Нексе од Нашице со 27-23 (12-13).

На прес-конферецијата по натпреварот зборуваа тренерот и капитенот на Еурофарм Пелистер.

Ларс Валтер
(тренер на Еурофарм Пелистер)

Мислевме на себе, а на противникот. Важно ни беше да победиме, но и да играме добро. Денес видовме дека имаме тим, посебно што игравме без Руди Сери. Позитивно беше да се види Суси, кој се врати од повреда и покажа дека ќе биде засилување за нас. Ова е одлична реакција по поразот во петокот.

Мирко Радовиќ
(капитен на РК Еурофарм Пелистер)

Многу ќе ни користи овој турнир за новата сезона. За мене најважно е што ја подигнавме главата по поразот од Веспрем. Ова беше машки, фајтерски дуел и им вративме на Нексе за поразот минатата сезона. Им го запамтивме тој пораз во Европската лига и им се реванширавме. Мојата екипа покажа како се игра како тим и се врати од негатива, за да дојде до заслужена победа. Оваа победа ни дава голема самодоверба пред предизвиците кои ни претстојат.

sponzori 2023 2024

За нас

На ден 29.11.2019 во општина Битола беше потпишан договорот ,,ПЛАТФОРМА ЗА РАКОМЕТНА БИТОЛА’’, со што и официјално Битола го доби клубот РК Еурофарм Пелистер.

Договорот го потпишаа претставници на двата клуба и градоначалничката на Битола, Наташа Петровска во просториите на Општина Битола.

Еурофарм Пелистер ќе биде водечкиот клуб со високи европски амбиции, а Еурофарм Пелистер 2 клуб исполнет со млади ракометари и таленти од Битола и цела Македонија.

Прочитај повеќе

Контакт

Адреса: Ул.Добривое Радосављевиќ бр.3
Битола 7000, Република Македонија

E-mail: info@rkeurofarmpelister.mk

icons8 facebook old 48 icons8 instagram 48 iconfinder youtube 834723