b_640_480_16777215_00_images_vesti_2022_09_bronza.jpg

Нексе Нашице - Еурофарм Пелистер 23-27 (13-12)

Екипата на Еурофарм Пелистер го освои третото место на завршниот турнир од регионалната СЕХА-лига што се одржува во Задар.

Битолчани попладнево во дуелот за бронзата го победија Нексе од Нашице со 27-23 (12-13). Македонскиот тим до победата дојде по извонредното второто полувреме кое го доби со 15-10. Македонскиот вицешампион го загуби првиот дел со 13-12, но во второто полувреме беше далеку подобар ривал на теренот на двете страни, играше квалитетно во нападот, цврсто во одбраната и го сврте натппреварот, играта во своја полза за бронза на овој ракометен настан.

Голманот Урбан Лесјак со 12 одбрани, Усама Хосни со шест и Мирко Радовиќ со пет погодоци беа најзаслужните за победата на „пелистерци“.

Финалето меѓу ППД Загреб и Веспрем донесе победа на Унгарците со 30-32.

sponzori 22 23

За нас

На ден 29.11.2019 во општина Битола беше потпишан договорот ,,ПЛАТФОРМА ЗА РАКОМЕТНА БИТОЛА’’, со што и официјално Битола го доби клубот РК Еурофарм Пелистер.

Договорот го потпишаа претставници на двата клуба и градоначалничката на Битола, Наташа Петровска во просториите на Општина Битола.

Еурофарм Пелистер ќе биде водечкиот клуб со високи европски амбиции, а Еурофарм Пелистер 2 клуб исполнет со млади ракометари и таленти од Битола и цела Македонија.

Прочитај повеќе

Контакт

Адреса: Ул.Добривое Радосављевиќ бр.3
Битола 7000, Република Македонија

Телефон: +38971231461

E-mail: dimitar.mitrevski@eurofarm.com.mk

icons8 facebook old 48 icons8 instagram 48 iconfinder youtube 834723