b_640_480_16777215_00_images_vesti_2022_05_madzoskis.jpg

Ракометарите на Еурофарм Пелистер стигнаа до рутински триумф од 25-21 против Бутел во вториот полуфинален натпревар од Ф4 турнирот во Купот на Македонија кој се игра во Кавадарци. Битолчани уште од самиот почеток максимално сериозно му пристапија на натпреварот, па по првите триесет минути обезбедија предност од седум гола разлика, која веќе ја навести победата од четири разлика.

На прес-конференцијата по натпреварот своите импресии ги изнесоа тренерот Бабиќ и левото крило Маџовски.

Жељко Бабиќ
(тренер на Еурофарм Пелистер)

Дојдовме до финалето, а тоа беше и нашата цел. Им честитам на моите момци за доброто издание и контролираниот резултат во полуфиналето. Ние сега се насочуваме кон финалето и очекуваме освојување титула. Очекувам уште една тешка средба против Вардар.

Бојан Маџовски
(ракометар на Еурофарм Пелистер)

Добро е што имаме еден ден одмор. Тоа ќе биде натпревар на кој ќе треба да излеземе и да го дадеме максимумот. Очекуваме како и сите други средби со Вардар да биде неизвесно до крај. Ние ќе играме на победа. Кам-бекот на Периќ добро ќе ни дојде, тој е важен за нас.

Ова е второ финале по ред за ракометарите на Еурофарм Пелистер, четврто од последните пет, ако се соберат и резултатите на Еурофарм Работник.

sponzori 2021

За нас

На ден 29.11.2019 во општина Битола беше потпишан договорот ,,ПЛАТФОРМА ЗА РАКОМЕТНА БИТОЛА’’, со што и официјално Битола го доби клубот РК Еурофарм Пелистер.

Договорот го потпишаа претставници на двата клуба и градоначалничката на Битола, Наташа Петровска во просториите на Општина Битола.

Еурофарм Пелистер ќе биде водечкиот клуб со високи европски амбиции, а Еурофарм Пелистер 2 клуб исполнет со млади ракометари и таленти од Битола и цела Македонија.

Прочитај повеќе

Контакт

Адреса: Ул.Добривое Радосављевиќ бр.3
Битола 7000, Република Македонија

Телефон: +38971231461

E-mail: dimitar.mitrevski@eurofarm.com.mk

icons8 facebook old 48 icons8 instagram 48 iconfinder youtube 834723