b_640_480_16777215_00_images_vesti_2022_05_pelbutelkup.jpg

Бутел Скопје – Еурофарм Пелистер 21-25 (9-16)

Еурофарм Пелистер ја оправда фаворитската улога против Бутел Скопје, победи со 21-26 и закажа спектакл и финале со големиот ривал Вардар 1961, актуелниот шампион во Купот на Македонија.

На завршниот Ф4 турнир кој се игра во Кавадарци, Еурофарм пелистер предводен од Јосип Божиќ Павлетиќ кој запиша шест гола, и Стипе Мандалиниќ со пет, стигна до очекуван триумф.

Во составот на Бутел Скопје, се истакнаа Марко Митев и Мирко Мајиќ со по пет гола.

Ракомет
Куп на Македонија – полуфинале

Бутел Скопје – Еурофарм Пелистер 21-25 (9-16)

Спортска сала „Јасмин“ - Кавадарци
Гледачи: 1.000
Судии: Исмаил Металари и Ненад Николовски

Бутел Скопје:
Чаневски, Блажевски, Цветковски, Андреевски, Младеновски 2, Стојановски, Ѓеоргиевски 1, Митев 5, Бо Спасовски, Бој. Спасовски 4, Стојчевиќ, Јевтиќ 2, Василевски 2, Мајиќ 5, Трајчевски, Давитковски
Седмерци: 4/3
Исклучувања: 10 минути

Еурофарм Пелистер:
Секељи, Кизиќ, Ивановски, Мараш 4, Ојлески, Маркоски, Маџовски 2, Кукуловски, Мандалиниќ 5, Радовиќ 1, Танкоски, Периќ 1, Костески 3, Божиќ Павлетиќ 6, Граџан 1, Обрадовиќ 2
Седмерци: 3/2
Исклучувања: 8 минути

Финалниот натпревар меѓу Еурофарм Пелистер и Вардар 1961 се игра в недела од 19:30 часот во спортската сала „Јасмин“ во Кавадарци.

sponzori 22 23

За нас

На ден 29.11.2019 во општина Битола беше потпишан договорот ,,ПЛАТФОРМА ЗА РАКОМЕТНА БИТОЛА’’, со што и официјално Битола го доби клубот РК Еурофарм Пелистер.

Договорот го потпишаа претставници на двата клуба и градоначалничката на Битола, Наташа Петровска во просториите на Општина Битола.

Еурофарм Пелистер ќе биде водечкиот клуб со високи европски амбиции, а Еурофарм Пелистер 2 клуб исполнет со млади ракометари и таленти од Битола и цела Македонија.

Прочитај повеќе

Контакт

Адреса: Ул.Добривое Радосављевиќ бр.3
Битола 7000, Република Македонија

Телефон: +38971231461

E-mail: dimitar.mitrevski@eurofarm.com.mk

icons8 facebook old 48 icons8 instagram 48 iconfinder youtube 834723