b_640_480_16777215_00_images_vesti_2022_05_el2varkup.jpg

Еурофарм Пелистер 2 – Вардар 1961 24-28 (11-13)

Екипата на Еурофарм Пелистер 2 загуби со 24-28 од бранителот на трофејот Вардар 1961 во првото полуфинале во Купот на Македонија. Двоецот Талески и Дибиров искомбинираа вкупно 19 гола, и се најзаслужни за победата.

Тимур Дибиров мечот го заврши со десет гола, додека Филип Талески со девет, кај поразениот тим се истакнаа Милан Ѓукиќ и Павле Петровиќ со по шест постигнати гола.

Ракомет
Куп на Македонија – полуфинале

Еурофарм Пелистер 2 – Вардар 1961 24-28 (11-13)

Спортска сала „Јасмин“ - Кавадарци
Гледачи: 500
Судии: Димитар и Дејан Георгиевски

Еурофарм Пелистер 2:
Трајкоски, Ристевски, Буторац, М. Ѓукиќ 6, Арсеновски, Талевски 2, Стоилевски, В. Димитровски 1, И. Димитровски, Ѓорговски 3, Павле Атанасијевиќ 2, Петровиќ 6, Николовски, Табаковски, Димитриоски 4, Блажевски
Седмерци: 6/3
Исклучувања: 10 минути

Вардар 1961:
Томовски, Гогов, Петров, Стоилов, О. Њокас, Валчак 1, К. Њокас, Карапалевски, Тото 2, Талевски 9, Дибиров 10, Крстевски, Додиќ 1, Д. Ѓукиќ 5, Ќосевски, Мишевски
Седмерци: 3/3
Исклучувања: 12 минути

Противник на вардарци во финалето ќе биде поуспешниот од дуелот Еурофарм Пелистер 2 - Бутел Скопје.

sponzori 2021

За нас

На ден 29.11.2019 во општина Битола беше потпишан договорот ,,ПЛАТФОРМА ЗА РАКОМЕТНА БИТОЛА’’, со што и официјално Битола го доби клубот РК Еурофарм Пелистер.

Договорот го потпишаа претставници на двата клуба и градоначалничката на Битола, Наташа Петровска во просториите на Општина Битола.

Еурофарм Пелистер ќе биде водечкиот клуб со високи европски амбиции, а Еурофарм Пелистер 2 клуб исполнет со млади ракометари и таленти од Битола и цела Македонија.

Прочитај повеќе

Контакт

Адреса: Ул.Добривое Радосављевиќ бр.3
Битола 7000, Република Македонија

Телефон: +38971231461

E-mail: dimitar.mitrevski@eurofarm.com.mk

icons8 facebook old 48 icons8 instagram 48 iconfinder youtube 834723