b_640_480_16777215_00_images_vesti_2022_05_280236989_709325313773979_5591189476142784226_n.jpg

Вардар 1961 – Еурофарм Пелистер 2 34-23 (17-9)

Новиот лидер во Суперлигата, Вардар 1961 попладнево во СЦ „Јане Сандански“ славеше над Еурофарм Пелистер 2 со 34-22. Домаќините започнаа со стекнување на висока предност од 8-3. Поодбрата игра на Вардар продолжи и понатаму, во 20. минута позитивата се крена на +6, а на паузата „црвено-црните“ водеа со 17-9.

Во второто полувреме фаворитот само рутинирано си ја довршуваше својата задача, а противникот немаше никакви шанси да фати резултатски приклучок во натпреварот. Во 45. минута Вардар дојде и 27-17 и лесно го приведе натпреварот кон крај.

Во листата на стрелците Талески и Дибиров имаа по шест голови, а на спротивната страна Димитриоски постигна седум.

Ракомет – Суперлига
Плеј-оф
Осмо коло:

Вардар 1961 – Еурофарм Пелистер 2 34-23 (17-9)

Спортска сала „Јане Сандански“ - Скопје
Гледачи: 300
Судии: Виктор Андонов и Стојанче Јовановски

Вардар 1961:

Ристовски, Томовски 1, Петров 1, Стоилов 3, О. Њокас 1, Валчак 3, Моралес, Георгиевски 2, Карапалевски 3, Диало, Савревски 1, Талески 6, Дибиров 6, Додиќ 3, Д. Ѓукиќ 4, Мишевски
Седмерци: 5/5
Исклучувања: 12 минути

Еурофарм Пелистер 2:

Трајкоски, Ристевски, Буторац 2, Павле Атанасијевиќ 1, В. Димитровски 3, Петровиќ 1, Николовски, Димитриоски 7, И. Димитровски, Талевски 4, Стоилевски, Петар Атанасијевиќ, Белистојановски 1, М. Ѓукиќ, Блажевски 1, Арсеновски 3
Седмерци: 6/4
Исклучувања: 10 минути

Во следното деветто коло Еурофарм Пелистер 2 го игра градското дерби против Еурофарм Пелистер.

sponzori 2021

За нас

На ден 29.11.2019 во општина Битола беше потпишан договорот ,,ПЛАТФОРМА ЗА РАКОМЕТНА БИТОЛА’’, со што и официјално Битола го доби клубот РК Еурофарм Пелистер.

Договорот го потпишаа претставници на двата клуба и градоначалничката на Битола, Наташа Петровска во просториите на Општина Битола.

Еурофарм Пелистер ќе биде водечкиот клуб со високи европски амбиции, а Еурофарм Пелистер 2 клуб исполнет со млади ракометари и таленти од Битола и цела Македонија.

Прочитај повеќе

Контакт

Адреса: Ул.Добривое Радосављевиќ бр.3
Битола 7000, Република Македонија

Телефон: +38971231461

E-mail: dimitar.mitrevski@eurofarm.com.mk

icons8 facebook old 48 icons8 instagram 48 iconfinder youtube 834723