b_640_480_16777215_00_images_vesti_2022_05_ohpele.jpg

Охрид – Еурофарм Пелистер 21-24 (11-12)

Еурофарм Пелистер потешко од очекувањата стигна до бодови на гостувањето против Охрид, славејќи со резултат 21-24. Се очекуваше битолчани полесно да дојдат до триумф, но охриѓани играа мотивирано и организирано. На крајот, искуството и квалитетот сепак пресудија, па составот на Жељко Бабиќ стигна до посакуваниот резултат, останувајќи во трката за титулата.

Мандалиниќ и Граџан заедно постигнаа седумнаесет голови за пелистерци, а Филип Николов со девет гола беше најдобар поединец во поразениот табор.

Ракомет
Суперлига (плеј-оф)
Осмо коло:

Охрид – Еурофарм Пелистер 21-24 (11-12)

Спортска сала „Билјанини извори“ - Охрид
Гледачи: 1.000
Судии: Ѓоко Колески и Сашо Кркачев

Охрид:
Брауновиќ, Ацев, Андоноски 2, Кривокапиќ 1, Костов, Николов 9, Шилегов 2, Младеновиќ 1, Тасески 1, Грубор, Манасков 1, Ивановски 4, Ристески
Седмерци: 6/3
Исклучувања: 4 минути

Еурофарм Пелистер:
Секељи, Кизиќ, Ивановски, Мараш, Ојлески, Маркоски 1, Маџовски, Кукуловски 3, Мандалиниќ 9, Радовиќ, Танкоски, Периќ, Костески, Божиќ Павлетиќ 3, Граџан 8
Седмерци: 1/1
Исклучувања: 8 минути

Во следното деветто коло за две недели се игра градското дерби меѓу Еурофарм Пелистер 2 и Еурофарм Пелистер.

sponzori 2021

За нас

На ден 29.11.2019 во општина Битола беше потпишан договорот ,,ПЛАТФОРМА ЗА РАКОМЕТНА БИТОЛА’’, со што и официјално Битола го доби клубот РК Еурофарм Пелистер.

Договорот го потпишаа претставници на двата клуба и градоначалничката на Битола, Наташа Петровска во просториите на Општина Битола.

Еурофарм Пелистер ќе биде водечкиот клуб со високи европски амбиции, а Еурофарм Пелистер 2 клуб исполнет со млади ракометари и таленти од Битола и цела Македонија.

Прочитај повеќе

Контакт

Адреса: Ул.Добривое Радосављевиќ бр.3
Битола 7000, Република Македонија

Телефон: +38971231461

E-mail: dimitar.mitrevski@eurofarm.com.mk

icons8 facebook old 48 icons8 instagram 48 iconfinder youtube 834723