b_640_480_16777215_00_images_vesti_2022_05_rfm_sob.jpg

Претпладнево во Скопје се одржа редовното собрание на Ракометната федерација на Македонија. Делегатите донесоа измени во системот на натпреварување, во елитното, во машка и женска конкуренција од следната сезона ќе настапуваат по 16 клуба кои ќе бидат поделени во две групи по осум.

Со освоениот пласман во регуларниот дел, првите четири места од двете групи водат во плеј-оф групи, последните четири во плеј-аут група. Првите места во регуларниот дел ќе носат по три бода во следната фаза, второто место по два, третото место еден бод, четврто место нула бодови. По истиот распоред ќе се формира и плеј-аут групата, бодови ќе се пренесат од петто до осмо место.

Во плеј-офот односно плеј-аутот ќе бидат префрлени поени од регуларниот дел од сезоната, па повторно ќе се продолжи со еднокружен систем на игра.

sponzori 22 23

За нас

На ден 29.11.2019 во општина Битола беше потпишан договорот ,,ПЛАТФОРМА ЗА РАКОМЕТНА БИТОЛА’’, со што и официјално Битола го доби клубот РК Еурофарм Пелистер.

Договорот го потпишаа претставници на двата клуба и градоначалничката на Битола, Наташа Петровска во просториите на Општина Битола.

Еурофарм Пелистер ќе биде водечкиот клуб со високи европски амбиции, а Еурофарм Пелистер 2 клуб исполнет со млади ракометари и таленти од Битола и цела Македонија.

Прочитај повеќе

Контакт

Адреса: Ул.Добривое Радосављевиќ бр.3
Битола 7000, Република Македонија

Телефон: +38971231461

E-mail: dimitar.mitrevski@eurofarm.com.mk

icons8 facebook old 48 icons8 instagram 48 iconfinder youtube 834723