b_640_480_16777215_00_images_vesti_2022_01_eurofarm_pelister_-_eurofarm_pelister_2.jpg

Еурофарм Пелистер го одигра првиот, а Еурофарм Пелистер 2 вториот во подготвителниот пероиод. Со шаренолики состави, без десетина стандардни ракометари кај вицешампионот и со Арсеновски, Павле Атанасијевиќ и Стоилевски прекомандувани во првиот тим, двете екипи одиграа одличен тест од 50 минути.

Поискусната екипа благадарениер на Танкоски, Обрадовиќ и Арсеновски за нијанса го доби натпреварот.

Контролен натпревар
2x25 минути
Еурофарм Пелистер – Еурофарм Пелистер 2 28-26 (13-13)

Спортска сала „Боро Чурлевски“ - Битола
Судии: Методија и Михајло Илиевски

Еурофарм Пелистер:
Кизиќ 1, Ивановски, Обрадовиќ 5, Танковски 5, Табоада 1, Арсеновски 5, Божиќ Павлетиќ 3, Кукуловски, Павле Атанасијевиќ 1, Стоилевски 3, Кукоски, Марковски 4
Седмерци: 2/2
Исклучувања: 4 минути

Еурофарм Пелистер 2:
Трајковски, Јовановски, Ристевски, Талевски 3, И. Димитровски, В. Димитровски 5, Димитриоски 6, Петровиќ 3, Петар Атанасијевиќ 3, Митревски 1, Ѓорговски 2, Ѓукиќ 1, Блажевски 2, Буторац, Петковски
Седмерци: /
Исклучување: 6 минути

Еурофарм Пелистер в недела патува на подготовки во Хрватска, а Еурофарм Пелистер 2 ќе продолжи со тренинзи во Битола.

sponzori 2021

За нас

На ден 29.11.2019 во општина Битола беше потпишан договорот ,,ПЛАТФОРМА ЗА РАКОМЕТНА БИТОЛА’’, со што и официјално Битола го доби клубот РК Еурофарм Пелистер.

Договорот го потпишаа претставници на двата клуба и градоначалничката на Битола, Наташа Петровска во просториите на Општина Битола.

Еурофарм Пелистер ќе биде водечкиот клуб со високи европски амбиции, а Еурофарм Пелистер 2 клуб исполнет со млади ракометари и таленти од Битола и цела Македонија.

Прочитај повеќе

Контакт

Адреса: Ул.Добривое Радосављевиќ бр.3
Битола 7000, Република Македонија

Телефон: +38971231461

E-mail: dimitar.mitrevski@eurofarm.com.mk

icons8 facebook old 48 icons8 instagram 48 iconfinder youtube 834723