b_640_480_16777215_00_images_vesti_2022_01_euro_seha22.jpg

Почетокот на новата 2022 година носи почеток и на регионалната СЕХА Гаспром лига. Веќе се дефинирани и двете групи, по четири екипи, кои ќе се играат во првата фаза од натпреварувањето. Еурофарм Пелистер е сместен во А групата, заедно со Партизан (Србија), Татран Прешов (Словачка) и ППД Загреб (Хрватска).

Во групата Б се Вардар 1961 (Македонија), Нексе Нашице (Хрватска), Војводина (Србија) и Мотор (Украина). Екипите на Мешков Брест (Белорусија) и Веспрем (Унгарија) ќе се приклучат во натпреварувањето директно во четвртфиналето.

Термините за натпреварите од групната фаза ќе бидат познати во следните неколку дена.

272153343 632444454795399 8049217860252341808 n

sponzori 2021

За нас

На ден 29.11.2019 во општина Битола беше потпишан договорот ,,ПЛАТФОРМА ЗА РАКОМЕТНА БИТОЛА’’, со што и официјално Битола го доби клубот РК Еурофарм Пелистер.

Договорот го потпишаа претставници на двата клуба и градоначалничката на Битола, Наташа Петровска во просториите на Општина Битола.

Еурофарм Пелистер ќе биде водечкиот клуб со високи европски амбиции, а Еурофарм Пелистер 2 клуб исполнет со млади ракометари и таленти од Битола и цела Македонија.

Прочитај повеќе

Контакт

Адреса: Ул.Добривое Радосављевиќ бр.3
Битола 7000, Република Македонија

Телефон: +38971231461

E-mail: dimitar.mitrevski@eurofarm.com.mk

icons8 facebook old 48 icons8 instagram 48 iconfinder youtube 834723