b_640_480_16777215_00_images_vesti_2021_12_pelal_atata.jpg

Селекторот на македонската ракометна репрезентација Кирил Лазаров го одреди списокот на репрезентативци за подготовките за Европското првенство во Унгарија и Словачка. На поширокиот список од 35 имиња се наоѓаат шест ракометари на Еурофарм Пелистер и два на Еурофарм Пелистер 2.

Повикани ракометари од Еурофарм Пелистер:

Марко Кизиќ
Бојан Маџовски
Ненад Костески
Никола Маркоски
Мартин Велковски
Гоце Ојлески

Повикани ракометари на Еурофарм Пелистер 2:

Благојче Трајкоски
Цветан Кузманоски

Согласно регулативата на ЕХФ за заштита и превенција од ковид-19 за учество на шампионатот, Емилијан Ѓорговски, Павле и Петар Атанасијевиќ беа предвидени во списокот, но не ги исполнуваат условите за натпреварување.

Репрезентативците ќе се соберат по завршувањето на есенскиот дел на Суперлигата, во последната недела од декември.
Македонија е во група A заедно со репрезентациите на Словенија, Данска и Црна Гора. Натпреварите од групата ќе се одиграат во „Фоникс Арена“ во Дебрецен, Унгарија.

Makedonija Sostav za EP

sponzori 2021

За нас

На ден 29.11.2019 во општина Битола беше потпишан договорот ,,ПЛАТФОРМА ЗА РАКОМЕТНА БИТОЛА’’, со што и официјално Битола го доби клубот РК Еурофарм Пелистер.

Договорот го потпишаа претставници на двата клуба и градоначалничката на Битола, Наташа Петровска во просториите на Општина Битола.

Еурофарм Пелистер ќе биде водечкиот клуб со високи европски амбиции, а Еурофарм Пелистер 2 клуб исполнет со млади ракометари и таленти од Битола и цела Македонија.

Прочитај повеќе

Контакт

Адреса: Ул.Добривое Радосављевиќ бр.3
Битола 7000, Република Македонија

Телефон: +38971231461

E-mail: dimitar.mitrevski@eurofarm.com.mk

icons8 facebook old 48 icons8 instagram 48 iconfinder youtube 834723