b_640_480_16777215_00_images_vesti_2021_11_obrad.jpg

Еурофарм Пелистер се наоѓа во серија од три натпревари без пораз во Лигата на Европа и поради тоа во одлична атмосфера ќе го дочека утрешниот меч од петтото коло против Спортинг.

Клубот од Лисабон во моментов е прв во групата Д со шест освоени бодови што значи дека „фармацевтите“ со триумф можат да дојдат до водечката позиција. Битолчани ги знаат силните страни на ривалот како и слабостите, па се оптимисти и веруваат дека со позитивен резултат ќе се вратат во Македонија.

„Имаме самодоверба и победничко чувство. Лутавме на натпреварот против Ним, но потоа ја најдовме нашата форма. Спортинг е интересна екипа, но далеку од тоа дека не можеме против нив. Игравме на нивни терен, можеби тоа е мала предност, но далеку од тоа дека не сме спремни и дека нема да играме во Лисабон на победа.

Цел ни е да им ги одземеме тие таканаречени лесни голови и полуконтрата. Мислам дека имаме шанса и ако го исполниме договореното имаме шанса за еден или два бода“, вели српскиот репрезентативец.

Дуелот меѓу Спортинг и Еурофарм Пелистер се игра утревечер од 20:45 часот, а делегирани се словачките судии Михал Бадура и Јарослав Ондогрекула. Делегат на натпреварот е Константин Дин од Романија.

sponzori 2021

За нас

На ден 29.11.2019 во општина Битола беше потпишан договорот ,,ПЛАТФОРМА ЗА РАКОМЕТНА БИТОЛА’’, со што и официјално Битола го доби клубот РК Еурофарм Пелистер.

Договорот го потпишаа претставници на двата клуба и градоначалничката на Битола, Наташа Петровска во просториите на Општина Битола.

Еурофарм Пелистер ќе биде водечкиот клуб со високи европски амбиции, а Еурофарм Пелистер 2 клуб исполнет со млади ракометари и таленти од Битола и цела Македонија.

Прочитај повеќе

Контакт

Адреса: Ул.Добривое Радосављевиќ бр.3
Битола 7000, Република Македонија

Телефон: +38971231461

E-mail: dimitar.mitrevski@eurofarm.com.mk

icons8 facebook old 48 icons8 instagram 48 iconfinder youtube 834723