b_640_480_16777215_00_images_vesti_2021_11_babic_tata.jpg

Еурофарм Пелистер одигра речиси без грешка и убедливо ја оправда фаворитската улога против Татабања, победувајќи ја со 33-20. По натпреварот Жељко Бабиќ изрази задоволство од нивото на игра кое го прикажаа неговите ракометари на оваа средба.

„Сакам да изразам сочувство за сите погодени од несреќата која ѝ се случи на Македонија. Вечерва добро ги искористивме сите нивни проблеми. Тие беа уморни и се покажа дека тоа влијаеше на нивниот настап. Сакам да им се заблагодарам на моите играчи на одличниот ангажман и желба. Одиграа на неверојатно ниво и на крај мислам дека победивме повеќе од тоа што очекувавме“, смета хрватскиот стручњак.

Со пет освоени бода Еурофарм Пелистер го дели второто место во групата Д на ЕХФ Лига Европа со француски Ним. Подобар старт од битолчани има само Спортинг кој освои шест бода почетири кола.

sponzori 2021

За нас

На ден 29.11.2019 во општина Битола беше потпишан договорот ,,ПЛАТФОРМА ЗА РАКОМЕТНА БИТОЛА’’, со што и официјално Битола го доби клубот РК Еурофарм Пелистер.

Договорот го потпишаа претставници на двата клуба и градоначалничката на Битола, Наташа Петровска во просториите на Општина Битола.

Еурофарм Пелистер ќе биде водечкиот клуб со високи европски амбиции, а Еурофарм Пелистер 2 клуб исполнет со млади ракометари и таленти од Битола и цела Македонија.

Прочитај повеќе

Контакт

Адреса: Ул.Добривое Радосављевиќ бр.3
Битола 7000, Република Македонија

Телефон: +38971231461

E-mail: dimitar.mitrevski@eurofarm.com.mk

icons8 facebook old 48 icons8 instagram 48 iconfinder youtube 834723