b_640_480_16777215_00_images_vesti_2021_11_tatabanja_pel.jpg

Еурофарм Пелистер - Татабања 33-20 (17-9)

По победата во Атина, Еурофарм Пелистер ја запиша и првата домашна радост во ЕХФ Лига Европа. Ракометна Битола повторно е во еуфорија по убедливото издание и победата од 33-20 против Татабања. Само во првите неколку минути гостите од Унгарија даваа отпор кога беше 5-5, а потоа следува шоуто на Пелистер. Со серија од 6-1, битолчани поведоа со 11-6, а до полувреме, предноста ја зголемија на осум разлика (17-9).

Домаќините не попуштија во темпото ниту во вториот дел, па во еден момент имаа водство од 15 разлика (26-11), а на крајот гостите намалија само два гола од највосиката предност и си заминаа посрамени од Битола.

Кај стрелците со шест погодоци прв стрелец беше Мараш, по пет имаат Периќ и Табоада, а на спротивната страна шест голови беа дело на Хорњак. По натпреварот играчите на Пелистер не ја заборавија и страшната сообраќајна несреќа која денеска се случи во Бугарија, а во која загинаа 46 луѓе.

sponzori 2021

За нас

На ден 29.11.2019 во општина Битола беше потпишан договорот ,,ПЛАТФОРМА ЗА РАКОМЕТНА БИТОЛА’’, со што и официјално Битола го доби клубот РК Еурофарм Пелистер.

Договорот го потпишаа претставници на двата клуба и градоначалничката на Битола, Наташа Петровска во просториите на Општина Битола.

Еурофарм Пелистер ќе биде водечкиот клуб со високи европски амбиции, а Еурофарм Пелистер 2 клуб исполнет со млади ракометари и таленти од Битола и цела Македонија.

Прочитај повеќе

Контакт

Адреса: Ул.Добривое Радосављевиќ бр.3
Битола 7000, Република Македонија

Телефон: +38971231461

E-mail: dimitar.mitrevski@eurofarm.com.mk

icons8 facebook old 48 icons8 instagram 48 iconfinder youtube 834723