b_640_480_16777215_00_images_vesti_2021_10_euro_ohrid.jpg

Еурофарм Пелистер победи во Охрид со 25-27 (15-14), на дерби дуелот од шестото коло на македонската Суперлига.

Домаќините покажаа зошто котираат високо во досегашниот тек на шампионатот и досега имаа ист ефект со битолчани, па во првото полувреме имаа водство и на пауза заминаа со предност 15-14. Сепак, цврстата одбрана, интервенциите на Кизиќ и головите на Периќ, Мандалиниќ и Табоада ги донесоа работите на свое место.

Ракомет – Суперлига (шесто коло)
Охрид – Еурофарм Пелистер 25-27 (15-14)

Спортска сала „Билјанини извори“ - Охрид
Гледачи: 500
Судии: Исмаил Металари и Ненад Николовски (Скопје)

Охрид:
Брауновиќ, Ковачески, Андоновски 2, Кривокапиќ, Николов 2, Шилегов 6, Младеновиќ 2, Тасески 1, Грубор, Манасков 4, Ивановски, Ристески, Додиќ 6, Димитриески, Милошевиќ 2
Седмерци: 1/1
Исклучувања: 6 минути

Еурофарм Пелистер:
Секељи, Кизиќ, Мараш 5, Маркоски 1, Маџовски 1, Ојлески, Кукуловски, Мандалиниќ 4, Периќ 7, Танкоски, Костески, Кукоски, Велковски, Божиќ Павлетиќ 2, Граџан 1, Табоада 6
Седмерци: 10/8
Исклучувања: 4 минути

Во следното седмо коло, Еурофарм Пелистер на домашен терен го пречекува новиот суперлигаш Скопје 2020.

sponzori 2021

За нас

На ден 29.11.2019 во општина Битола беше потпишан договорот ,,ПЛАТФОРМА ЗА РАКОМЕТНА БИТОЛА’’, со што и официјално Битола го доби клубот РК Еурофарм Пелистер.

Договорот го потпишаа претставници на двата клуба и градоначалничката на Битола, Наташа Петровска во просториите на Општина Битола.

Еурофарм Пелистер ќе биде водечкиот клуб со високи европски амбиции, а Еурофарм Пелистер 2 клуб исполнет со млади ракометари и таленти од Битола и цела Македонија.

Прочитај повеќе

Контакт

Адреса: Ул.Добривое Радосављевиќ бр.3
Битола 7000, Република Македонија

Телефон: +38971231461

E-mail: dimitar.mitrevski@eurofarm.com.mk

icons8 facebook old 48 icons8 instagram 48 iconfinder youtube 834723