Прилеп – Еурофарм Пелистер 2 24-30 (10-16)

Спортска сала: Р.Р. Ричко – Прилеп
Судии: Дејан и Димитар Георгиевски
Гледачи: 500

Ракометарите на Еурофарм Пелистер 2 ја забележаа четвртата победа во петтиот натпревар од Суперлигата, откако славеа и на гостувањето кај незгодниот состав на Прилеп со 24-30.

Битолчани водеа уште од стартот 3-6, но во продолжение прилепчани фатија приклучок и намалија на 9-10. Пред финишот на полувремето Ѓукиќ и браќата Атанасијевиќ, потпомогнати од Цветан Кузманоски, режираа серија од четири гола во низа, па битолчани обезбедија комотна предност на паузата (10-16). Во второто полувреме Прилеп константно бркаше негатива, ама ниеднаш не се закани сериозно дека може да ја поништи посакуваната победа на гостинот.