b_640_480_16777215_00_images_vesti_2021_10_pp.jpg

Ракомет – Суперлига (петто коло)
Прилеп – Еурофарм Пелистер 2 24-30 (10-16)

Спортска сала: Р.Р. Ричко – Прилеп
Судии: Дејан и Димитар Георгиевски
Гледачи: 500

Ракометарите на Еурофарм Пелистер 2 ја забележаа четвртата победа во петтиот натпревар од Суперлигата, откако славеа и на гостувањето кај незгодниот состав на Прилеп со 24-30.

Битолчани водеа уште од стартот 3-6, но во продолжение прилепчани фатија приклучок и намалија на 9-10. Пред финишот на полувремето Ѓукиќ и браќата Атанасијевиќ, потпомогнати од Цветан Кузманоски, режираа серија од четири гола во низа, па битолчани обезбедија комотна предност на паузата (10-16). Во второто полувреме Прилеп константно бркаше негатива, ама ниеднаш не се закани сериозно дека може да ја поништи посакуваната победа на гостинот.

Прилеп:
Тренчевски 3, Дамчевски, Рустамов 1, Бикоски, Ангелески, Х. Павлов, Шокоски 1, Бурчески, Лозаноски, Чантурија 12, Милошески 3, С. Павлов 3, Христоски, Гавашевишвил 4, Ѕинѕадзе, Андоноски
Седмерци: 8/8
Исклучувања: 8 минути

Еурофарм Пелистер 2:
Ристевски, Трајкоски, Ѓукиќ 5, Арсеновски 1, С. Талевски 1, Блажевски, В. Димитровски, Димитриоски 5, Пет. Атанасијевиќ 4, Митревски, Белистојановски 1, Андонов 1, Мирчевски, Пав. Атанасијевиќ 7, Петровиќ, Кузманоски 5
Седмерци: 5/5
Исклучувања: 12 минути

Во следното шесто коло екипата на Александар Јовиќ го пречекува Тиквеш.

sponzori 2021

За нас

На ден 29.11.2019 во општина Битола беше потпишан договорот ,,ПЛАТФОРМА ЗА РАКОМЕТНА БИТОЛА’’, со што и официјално Битола го доби клубот РК Еурофарм Пелистер.

Договорот го потпишаа претставници на двата клуба и градоначалничката на Битола, Наташа Петровска во просториите на Општина Битола.

Еурофарм Пелистер ќе биде водечкиот клуб со високи европски амбиции, а Еурофарм Пелистер 2 клуб исполнет со млади ракометари и таленти од Битола и цела Македонија.

Прочитај повеќе

Контакт

Адреса: Ул.Добривое Радосављевиќ бр.3
Битола 7000, Република Македонија

Телефон: +38971231461

E-mail: dimitar.mitrevski@eurofarm.com.mk

icons8 facebook old 48 icons8 instagram 48 iconfinder youtube 834723