b_640_480_16777215_00_images_vesti_2021_10_thumbnail.jpg

Македонскиот претставник во ЕХФ Лига Европа, Еурофарм Пелистер, на вчерашната жрепка ги дозна противниците во групната фаза. Битолчани се наоѓаат во групата Д заедно со два тима со кои играа и минатата сезона, Татабања и Кадетен Шафхаузен, а тука се уште и Ним, Спортинг Лисабон и АЕК Атина.

Ви ги претставуваме сите противници и нивните ростери.

tatabanja

Татабања:

Голмани:
Пјотр Вижомирски
Мартин Перењи
Ласло Бартуч

Крила:
Балаш Молнар
Стефан Сунајко
Барбабаш Тот
Бенсе Хорњак
Петер Хорњак

Бекови:
Адам Јухач
Матиас Гиори
Адам Боднар
Бенсе Балинт
Виорел Фотаче
Жолт Балог
Габор Анчин

Кружни напаѓачи:
Нандор Богнар
Дарко Стојниќ
Алексеј Ушал

Тренер:
Владан Матиќ

aek atina

АЕК Атина:

Голмани:
Ставрос Пападопулос
Горан Анѓелиќ
Петрос Буковинас

Крила:
Николас Зарикос
Кристијан Угалде
Кристос Кедерис
Евангелос Арампазис
Јонис Василиус Цафос
Димитријас Цирас

Бекови:
Панајотис Николаос
Кристодолу Милонас
Михаил Нектариос Статис
Константинос Коционис
Јонис Коломоирос
Патрик Андро Лемос
Игнацио Моја Флоридо

Кружни напаѓачи:
Игнацио Плаза Хименез
Анастасиос Пападионису
Софиан Бенџиали
Николаос Дикауилис

Тренер:
Димитриус Димитрулис

nim

Ним:

Голмани:
Теодор Пол
Реми Десбонет

Крила:
Роман Тесио
Мохамад Санад
Жулиан Ребишон
Мишел Гигу

Бекови:
Кентин Дупуј
Жан-Жак Акевиљо
Ахмед Хешам
О Брајан Нието
Метју Селу
Кентин Минел
Лук Тоби

Кружни напаѓачи:
Том Појет
Бенџамин Гаљего
Реми Салу
Хенрик Јакобсен

Тренер:
Франк Морис

sporting

Спортинг Лисабон:

Голмани:
Матевж Скок
Мануел Гашпард
Јасин Белкаид

Крила:
Дуарте Сеишаес
Јозеф Фолкес Ортиз
Бенџамин Габриел Жоао
Франциско Тавареш
Мамаду Гасама Сисоко

Бекови:
Едмилсон Араухо
Салвадор Салвадор
Мартин Коста
Натан Суарез
Андре Фелипе Гарсија Жозе
Карлос Руезга
Жоел Рибеиро
Франциско Мота да Коста
Јенс Шонгарт

Кружни напаѓачи:
Антонио Мачадо
Јонас Брус Тидеманд
Тиаго Роча
Ерекле Арсенашвили
Едуардо Алмеида

Тренер:
Руи Силва

safhauzen

Кадетен Шафхаузен:

Голмани:
Кристијан Пилиповиќ
Игнацио Биоска Гарсија

Крила:
Самуел Зендер
Марвин Лиер
Максимилијан Гербл
Ник Томинец

Бекови:
Ноа Хас
Зоран Марковиќ
Лука Марош
Ефарим Џери
Јонас Шелкер
Филип Марош
Торбен Мацкен
Жоан Кањељас
Димитриј Кутел

Кружни напаѓачи:
Лукаш Хербургер
Бојан Бељавски

Тренер:
Петр Храковец

sponzori 2021

За нас

На ден 29.11.2019 во општина Битола беше потпишан договорот ,,ПЛАТФОРМА ЗА РАКОМЕТНА БИТОЛА’’, со што и официјално Битола го доби клубот РК Еурофарм Пелистер.

Договорот го потпишаа претставници на двата клуба и градоначалничката на Битола, Наташа Петровска во просториите на Општина Битола.

Еурофарм Пелистер ќе биде водечкиот клуб со високи европски амбиции, а Еурофарм Пелистер 2 клуб исполнет со млади ракометари и таленти од Битола и цела Македонија.

Прочитај повеќе

Контакт

Адреса: Ул.Добривое Радосављевиќ бр.3
Битола 7000, Република Македонија

Телефон: +38971231461

E-mail: dimitar.mitrevski@eurofarm.com.mk

icons8 facebook old 48 icons8 instagram 48 iconfinder youtube 834723