b_640_480_16777215_00_images_vesti_2021_09_processed.jpeg

Македонскиот ракометен вицешампион, Еурофарм Пелистер ги дозна противниците за групната фаза во Лигата на Европа. Битолчани ќе играат во група со Татабања од Унгарија, Аек од Грција, Спортинг од Португалија, Ним од Франција и Кадетен Шафхаузен од Швајцарија.

По ждрепката капитенот Јосип Периќ ги искажа своите први импресии.

„Добивме неколку екипи со кои игравме во претходните години. Задоволни сме од оваа група и можеме да се надеваме дека ќе минеме понатаму. Мислам дека Французите се најквалитетни, а потоа Кадетен Шафхаузен. Потоа сите останати екипи се тука некаде по квалитет и мислам дека таму мора да ја бараме нашата шанса, но не е исклучено дека можеме да ги добиеме и другите два противници. Фановите во Битола ќе бидат наша дополнителна сила, бидејќи минатата сезона игравме пред празни трибини. Сметам дека оваа година ќе биде сосема поинаква приказна“.

Пелистерци минатата сезона ја завршија во осминафиналето, каде беа елиминирани од германскиот Магдебург.

sponzori 2021

За нас

На ден 29.11.2019 во општина Битола беше потпишан договорот ,,ПЛАТФОРМА ЗА РАКОМЕТНА БИТОЛА’’, со што и официјално Битола го доби клубот РК Еурофарм Пелистер.

Договорот го потпишаа претставници на двата клуба и градоначалничката на Битола, Наташа Петровска во просториите на Општина Битола.

Еурофарм Пелистер ќе биде водечкиот клуб со високи европски амбиции, а Еурофарм Пелистер 2 клуб исполнет со млади ракометари и таленти од Битола и цела Македонија.

Прочитај повеќе

Контакт

Адреса: Ул.Добривое Радосављевиќ бр.3
Битола 7000, Република Македонија

Телефон: +38971231461

E-mail: dimitar.mitrevski@eurofarm.com.mk

icons8 facebook old 48 icons8 instagram 48 iconfinder youtube 834723