b_640_480_16777215_00_images_vesti_2021_09_zdrepka_LE.jpg

Познати се квалитативните шешири пред ждрепката за групната фаза на ЕХФ Лига Европа. Македонскиот претставник Еурофарм Пелистер се најде во вториот шешир, заедно со Савехоф, Винтертур и Чеховски Медведи и тоа се единствените екипи против кои не може да се сретне во групната фаза.

Шешир 1:
Магдебург (Германија), Нант (Франција), Бидасоа Ирун (Шпанија), Татабања (Унгарија)

Шешир 2:
Савехоф (Шведска), Еурофарм Пелистер (Македонија), Винтертур (Швајцарија), Чеховски медведи (Русија)

Шешир 3:
Горење (Словенија), АЕК Атина (Грција), Татран Прешов (Словачка), Кокс (Финска).

Шешир 4:
Фуксе Берлин (Германија), Екс Прованс (Франција), Лемго (Германија), Спортинг (Португалија)

Шешир 5:
Ним (Франција), Висла Плок (Полска), Нексе Нашице (Хрватска), Бенфика (Португалија)

Шешир 6:
ГОГ Гудме (Данска), Натурхаус Ла Риоха (Шпанија), Кадетен Шафхаузен (Швајцарија), Тулуз (Франција)

Ждрепката за извлекувањето на групите е в четврток, а првото коло на 19 октомври 2021 година.

sponzori 2021

За нас

На ден 29.11.2019 во општина Битола беше потпишан договорот ,,ПЛАТФОРМА ЗА РАКОМЕТНА БИТОЛА’’, со што и официјално Битола го доби клубот РК Еурофарм Пелистер.

Договорот го потпишаа претставници на двата клуба и градоначалничката на Битола, Наташа Петровска во просториите на Општина Битола.

Еурофарм Пелистер ќе биде водечкиот клуб со високи европски амбиции, а Еурофарм Пелистер 2 клуб исполнет со млади ракометари и таленти од Битола и цела Македонија.

Прочитај повеќе

Контакт

Адреса: Ул.Добривое Радосављевиќ бр.3
Битола 7000, Република Македонија

Телефон: +38971231461

E-mail: dimitar.mitrevski@eurofarm.com.mk

icons8 facebook old 48 icons8 instagram 48 iconfinder youtube 834723