b_640_480_16777215_00_images_vesti_2021_07_euro12mabrovo.jpg

Македонскиот вицешампион Еурофарм Пелистер го одигра првиот подготвителен натпревар пред почетокот на новата сезона, а спаринг партнер го имаше тимот на Еурофарм Пелистер 2. Тимот на Јовиќ се држеше добро во првото полувреме кога имаше негатива од еден гол (13=-12), но во второто полувреме поискусниот тим се загреа и ја наполни мрежата на противникот.

Најефикасен за првиот тим на Пелистер беше Божиќ Павлетиќ со 6 гола, а Табоада и Ојлески реализираа по 4 гола.
За Еурофарм Пелистер 2 најефикасен беше Кузманоски со 6 гола, а Ѓукиќ реализираше 4.

Пријателски натпревар:
Еурофарм Пелистер – Еурофарм Пелистер 2 30-22 (13-12)

Спортска сала во Маврово
Судии: Исмаил Металари и Ненад Николовски (Скопје)

Еурофарм Пелистер:
Секељи (5 одбрани), Кизиќ (4 одбрани), Ивановски, Радовиќ, Божиќ Павлетиќ 6, Костески 3, Мараш 1, Периќ 5, Табоада 4, Мандалиниќ 2, Обрадовиќ 2, Граџан 2, Маркоски 1, Кушан, Ојлески 4, Маџовски, Кукуловски
Седмерци: 5/2
Исклучувања: 4 минути

Еурофарм Пелистер 2:
Трајковски (5 одбрани), Б. Ристевски, И. Димитровски 2, Кузманоски 6, Димитриески, Талевски 2, В. Димитровски 1, Арсеновски 1, Стоилевски, Ѓукиќ 4, Буторац, Блажевски. Х. Ристевски, Мирчевски, Андонов, Табакоски 3, Белистојановски, Петковски, Петровиќ 3
Седмерци: 5/4
Исклучувања: 4 минути

Еурофарм Пелистер следната недела ќе тестира со Металург во Маврово, а Еурофарм Пелистер 2 ќе се соочи со Прилеп.

sponzori 2021

За нас

На ден 29.11.2019 во општина Битола беше потпишан договорот ,,ПЛАТФОРМА ЗА РАКОМЕТНА БИТОЛА’’, со што и официјално Битола го доби клубот РК Еурофарм Пелистер.

Договорот го потпишаа претставници на двата клуба и градоначалничката на Битола, Наташа Петровска во просториите на Општина Битола.

Еурофарм Пелистер ќе биде водечкиот клуб со високи европски амбиции, а Еурофарм Пелистер 2 клуб исполнет со млади ракометари и таленти од Битола и цела Македонија.

Прочитај повеќе

Контакт

Адреса: Ул.Добривое Радосављевиќ бр.3
Битола 7000, Република Македонија

Телефон: +38971231461

E-mail: dimitar.mitrevski@eurofarm.com.mk

icons8 facebook old 48 icons8 instagram 48 iconfinder youtube 834723