b_640_480_16777215_00_images_vesti_2021_07_223344586_880264295913318_8413883154873026241_n.jpg

За првпат во исаторијата на македонскиот шампионат еден ракометар од Унгарија ќе игра за првенствени бодови. Мартон Секељи од Порто се пресели во Пелистер и ќе го заземе местото на Карим Хендави, кој минатиот месец го засили Замалек од Каиро.

На претставувањето Секељи откри дека двајца македонски репрезентативци добро го запознале со проектот на Еурофарм Пелистер.

„Играв против Еурофарм Пелистер како играч на Татабања и на Веспрем, така да знам многу за клубот и за тимот. Супер-задоволен сум што сум тука. Беше крај на летото кога клубот ме покани да им се придружам и многу сум задоволен што се договоривме и што се приклучив на овој традиционален клуб.

Разговарав многу со Никола Митревски и додека игравме во Порто, но исто така и ова лето. Разговарав и со Дејан Манасков исто така, па ги знам сите потребни детали за клубот“, рече Унгарецот.

В петок во пријателски натпревар против Еурофарм Пелистер 2 во Маврово, Секељи ќе дебитира за својот нов клуб.

sponzori 2021

За нас

На ден 29.11.2019 во општина Битола беше потпишан договорот ,,ПЛАТФОРМА ЗА РАКОМЕТНА БИТОЛА’’, со што и официјално Битола го доби клубот РК Еурофарм Пелистер.

Договорот го потпишаа претставници на двата клуба и градоначалничката на Битола, Наташа Петровска во просториите на Општина Битола.

Еурофарм Пелистер ќе биде водечкиот клуб со високи европски амбиции, а Еурофарм Пелистер 2 клуб исполнет со млади ракометари и таленти од Битола и цела Македонија.

Прочитај повеќе

Контакт

Адреса: Ул.Добривое Радосављевиќ бр.3
Битола 7000, Република Македонија

Телефон: +38971231461

E-mail: dimitar.mitrevski@eurofarm.com.mk

icons8 facebook old 48 icons8 instagram 48 iconfinder youtube 834723