b_640_480_16777215_00_images_vesti_2019_10_4256_1570037516.jpg

Еурофарм Работник ја забележа својата најголема победа од постоењето, славеше против Веспрем во Битола со 26-24. Тимот на Давид Дејвис не е во најдобра форма во последно време, а тоа знаеше како да го искористи Еурофарм Работник, одигра фантастичен меч и дојде до голема победа.

Еурофарм Работник - Веспрем 26-24 (14-8)

Сала: „Боро Чурлевски“ - Битола. Гледачи: 3.000
Судии: Далибор Јуриновиќ и Марко Мрвица (Хрватска)

Еурофарм Работник: Митревски, Трајкоски, Ојлески 1, Маџовски 1, Чурлевски, Стјепановиќ 5, Радовиќ 1, Шевелев, Јотиќ 8, Вегар 2, Кукоски, Велковски, Остроушко 4, Граџан 4, Ѓукиќ, Кузманоски

Седмерци: 4/5
Исклучувања: –

Веспрем:
Цупара, Мартон, Манасков 3, Омар 2, Мораеш, Тонесен 2, Гајиќ 9, Нилсон 3, Маргуч, Лауге Шмит 2, Штрлек, Терзиќ, Благотиншек, Мае, Мацковшек, Лекаи 2

Седмерци: 5/6
Исклучувања: 6 минути

2 xlarge

Ловро Јотиќ со осум гола беше најпрецизен во составот на Еурофарм Работник, Стјепановиќ даде пет гола. Никола Митревски имаше фантастично прво полувреме со 11 одбрани, во второто додаде уште една. Кај Веспрем Гајиќ постигна девет голови, Манасков реализираше три пати.

По оваа победа Еурофарм Работник е прв во групата Б, а в сабота гостува во Хрватска против ППД Загреб.

sponzori 2023 2024

За нас

На ден 29.11.2019 во општина Битола беше потпишан договорот ,,ПЛАТФОРМА ЗА РАКОМЕТНА БИТОЛА’’, со што и официјално Битола го доби клубот РК Еурофарм Пелистер.

Договорот го потпишаа претставници на двата клуба и градоначалничката на Битола, Наташа Петровска во просториите на Општина Битола.

Еурофарм Пелистер ќе биде водечкиот клуб со високи европски амбиции, а Еурофарм Пелистер 2 клуб исполнет со млади ракометари и таленти од Битола и цела Македонија.

Прочитај повеќе

Контакт

Адреса: Ул.Добривое Радосављевиќ бр.3
Битола 7000, Република Македонија

E-mail: info@rkeurofarmpelister.mk

icons8 facebook old 48 icons8 instagram 48 iconfinder youtube 834723