b_640_480_16777215_00_images_vesti_2024_06_вајлд_карта_2024.jpg

Еурофарм Пелистер побара „вајлд-карта“ за Лигата на шампионите

Европската ракометна федерација (ЕХФ) потврди дека македонскиот шампион Еурофарм Пелистер побарал „вајлд-карта“ за место во Лигата на шампионите, а за седумте специјални покани конкурираат 12 клубови.

За новата сезона во Лигата на шампионите за мажи, сигурни се девет клуба (Алборг, Барса, ПСЖ, Магдебург, Фуксе Берлин, Веспрем, Колштад, Висла Плоцк и Спортинг Лисабон), а преостанатите седум места ќе се пополнат со специјална покана.

Освен Еурофарм Пелистер на „вајлд-карта“ се надеваат и Загреб (Хрватска), Фредериција (Данска), Бидасоа (Шпанија), Нант (Франција), ПИК Сегед (Унгарија), Елверум (Норвешка), Киелце (Полска), Порто (Португалија), Динамо Букурешт (Романија), Кадетен Шафхаузен (Швајцарија) и Татран Прешов (Словачка).

ЕХФ ќе ја соопшти одлуката на 21 јуни, откако барањата ќе бидат разгледани од комисија два дена претходно.

sponzori 2023 2024

За нас

На ден 29.11.2019 во општина Битола беше потпишан договорот ,,ПЛАТФОРМА ЗА РАКОМЕТНА БИТОЛА’’, со што и официјално Битола го доби клубот РК Еурофарм Пелистер.

Договорот го потпишаа претставници на двата клуба и градоначалничката на Битола, Наташа Петровска во просториите на Општина Битола.

Еурофарм Пелистер ќе биде водечкиот клуб со високи европски амбиции, а Еурофарм Пелистер 2 клуб исполнет со млади ракометари и таленти од Битола и цела Македонија.

Прочитај повеќе

Контакт

Адреса: Ул.Добривое Радосављевиќ бр.3
Битола 7000, Република Македонија

E-mail: info@rkeurofarmpelister.mk

icons8 facebook old 48 icons8 instagram 48 iconfinder youtube 834723